Oświetlenie sypialni w siedmiu krokach

Nastrojowe światło w sypialni to jeden z najważniejszych elementów aranżacji tego pomieszczenia. Na pierwszym miejscu jest z pewnością wygodne łóżko, ale zaraz po nim – klimatyczne oświetlenie. Jak je wybrać aby spełctrniało wszystkie swoje zadania i dawało kameralny, przyjemny nastrój? Oto nasze praktyczne wskazówki, czyli oświetlenie sypialni w siedmiu krokach!

mlamp rozświetlamy wnętrza lampy wiszące oświetlenie lampy

1.Subtelne oświetlenie i wyjątkowa atmosfera w każdej chwili

Sypialnia to wyjątkowe pomieszczenie domu. To tu regenerujemy swoje siły po każdym dniu i chociaż najwięcej czasu spędzamy tu po ciemku po prostu śpiąc, drugim elementem na który trzeba zwrócić szczególną uwagę, jest właśnie oświetlenie. To światło daje klimatyczny nastrój w sypialni i atmosferę najlepszą podczas odpoczynku. Jest ono przydatne podczas wieczorów z książką w łóżku, czy przy porannym wybieraniu rzeczy z szafy. Najlepszym rozwiązaniem jest kilka mniejszych punktów świetlnych, które będą dawać światło potrzebne w poszczególnych momentach. Wykorzystaj:

– lampki nocne,
– lampki do czytania,
– lampę stojąca,
– kinkiety przy lustrze,
– oświetlenie szafy,
– oświetlenie dekoracyjne.

2.Lampka nocna to podstawa!

mlamp rozświetlamy wnętrza lampa oświetlenie lampy wewnętrzneZazwyczaj głównym i najistotniejszym źródłem światła w pomieszczeniu jest centralnie umieszczona lampa sufitowa lub wisząca, ale nie tym razem! W sypialni najczęściej używana jest lampka nocna. Jej światło wystarczy wieczorem by wejść do sypialni i przygotować się do snu, to ją włączymy budząc się w nocy lub o szarym, zimowym poranku.

Tradycyjna lampka nocna z abażurem daje światło, stojąc na nocnym stoliku. Dekoracyjne podstawy lamp tego typu dopełniają sypialnię pięknym detalem, a różnorodność stylistyczna dostępnych opraw sprawia, że każdy znajdzie lampę idealnie pasującą do wystroju swojej sypialni.

Co jest ważne przy wyborze lampki nocnej?  

Jeśli szukasz lampki nocnej, musisz pamiętać o jednej rzeczy.  Światło musi być przyjemne, nie może być rażące i powinno mieć ciepłą barwę (pamiętaj dobrać odpowiednie żarówki). Temu właśnie służy abażur, którego dolna krawędź powinna znajdować się na wysokości 50cm od poziomu łóżka. Weź to pod uwagę także podczas wyboru nocnego stolika 😉

3. Stylowa alternatywa – lampy wiszące zamiast lamp stołowych

mlamp rozświetlamy wnętrza oświetlenie lampy wewnętrzne

W poszukiwaniu swojego stylu, często sięgamy po ciekawe, alternatywne rozwiązania. Jednym z nich jest zastąpienie lampki nocnej dekoracyjną lampą wiszącą. Aby zwis dobrze komponował się w tym miejscu we wnętrzu, poszukaj nie za dużej lampy o mniejszej średnicy. Może być to tuba, stożek, orientalny lampion lub każdy inny kształt, który wielkością będzie pasował w przestrzeni, którą tradycyjnie zajmuje lampka stojąca na szafce nocnej. Zawieś takie same oprawy po obu stronach łóżka lub wykorzystaj dwa, dobrze zestawione, odmienne modele. W pierwszym przypadku podkreślisz we wnętrzu harmonijną, dopracowaną aranżację, w drugim indywidualny styl.

Decydując się na takie rozwiązanie, także pamiętaj o tym, by oprawy były zawieszone nisko – ok. 50 cm nad łóżkiem. Zwróć więc uwagę czy przewód, na którym wisi Twoja wymarzona lampa do sypialni, jest wystarczającej długości.

4. Lekki żyrandol jako dekoracja

W sypialni lampy dające światło centralne, częściej pełnią rolę dekoracyjnego elementu niż faktycznie używanego oświetlenia, jednak ich światło także powinno być miękkie, nie może razić ani burzyć intymnego nastroju. Jeśli zdecydujesz się zawiesić żyrandol lub lampę wiszącą, zwróć więc uwagę na wysokość zwisu. Lampa musi wisieć niżej niż w innych pomieszczeniach. Najlepiej aby miała rozpraszające światło abażury lub by światło skierowane było na sufit. Wówczas do nas dotrze światło odbite – przyjemne i relaksujące.

 

Pamiętaj też aby nie wieszać dużej i masywnej lampy w przestrzeni nad łóżkiem. Takie rozwiązanie nie jest dobre. Leżąc w łóżku możesz poczuć się przytłoczony. Wisząca nad Tobą lampa może psuć Ci podświadomie nastrój, a nawet zaburzać spokojny sen. Jeśli nie masz możliwości zawieszenia lampy obok łóżka i jesteś zmuszony umieścić ją nad nim, zdecyduj się na plafon lub wiszącą oprawę o lekkiej konstrukcji, np. z tkaniny, papieru lub piór.

5. Lampa do czytania, czyli jaka?

mlamp rozświetlamy wnętrza oświetlenie lampy wewnętrzne kinkiety plafonyJeśli lubisz czytać przed snem, lampa do czytania jest obowiązkowym elementem Twojej sypialni. Nie próbuj na siłę czytać przy świetle nocnej abażurowej lampki. Jest ono za słabe, a czytanie przy nim zmęczy Cię i bardzo źle wpłynie na Twój wzrok. Lepiej będzie jeśli sięgniesz po lampę, która dobrze oświetli stronice książki. Może to być reflektorowy kinkiet z regulowanym kierunkiem świecenia, regulowana lampa stojąca, a także ledowa lampka na peszlu. Najważniejsze by światło było wystarczająco jasne do czytania, oraz by dzięki regulacji nie raziło w oczy drugiej osoby. Poszukując lampy do czytania warto zwrócić też uwagę na kinkiety, które łączą abażurową lampkę nocną z ledową lampką na peszlu. Taka lampa „2w1” oświetli sypialnię adekwatnie do potrzeb w danej chwili. Wykorzystując kinkiety, pamiętaj też o tym, aby włączniki umieścić w zasięgu ręki osoby leżącej w łóżku. Dzięki temu nikt nie będzie musiał wstawać by zgasić światło 😉

6. Doświetlenie stref użytkowych – prawidłowe oświetlenie lustra | doświetlenie szafy

Obojętnie czy w Twojej sypialni stoi toaletka, lustro wolnostojące, czy może lustro wisi na ścianie – jeśli chcesz móc się przejrzeć, ocenić skompletowany strój lub wykonać makijaż, musisz dobrać oświetlenie lustra. Zrezygnuj z lamp wieszanych nad jego ramą. Oświetlenie umieszczone w tym miejscu spowoduje cienie na twarzy, więc nie jest to najlepsze rozwiązanie. Lepsze będą kinkiety po obu stronach lustra, które miękkim światłem oświetlą postać, nie taflę zwierciadła. Doskonale spiszą się tu podłużne, pionowe oprawy świecące całą powierzchnią lub wielopunktowe kinkiety z mlecznymi kloszami.

mlamp rozświetlamy wnętrza oświetlenie lampy plafony kinkietyDzięki oświetleniu niczym z garderoby hollywoodzkiej gwiazdy, każda kreacja i każdy makijaż pokaże swoje piękno. Niczym jednak do tego dojdziemy, trzeba wybrać strój. Przekopując się przez szafę, nawet taką idealnie uporządkowaną, bez światła nic nie znajdziemy. Dlatego wykorzystaj regulowane reflektory sufitowe, wbudowane oczka w panelu nad szafą lub taśm LED montowanych w szafie. Po doświetleniu półek szybko się przekonasz, że znalezienie czegoś na dnie szafy może nie być aż takie trudne 😉

mlamp rozświetlamy wnętrza oświetlenie lampy kinkiety plafony

7. Kameralny klimat stworzony światłem

mlamp rozświetlamy wnętrza oświetlenie lampy kinkiety plafony

Kiedy wszystkie ważne strefy są już oświetlone, czas pomyśleć o oświetleniu dekoracyjnym i ogólnym klimacie, jaki daje światło w Twojej sypialni. Jego ciepła barwa musi harmonijnie współgrać z kolorami. Oprawy w większości powinny dawać światło skierowane do góry, ponieważ światło odbite stwarza nastrój sprzyjający wypoczynkowi Oprócz użytkowych opraw możesz dopełnić świetlną aranżację lampami o dekoracyjnym świetle. Uroku dodadzą sypialni kinkiety o subtelnym świetle skierowanym na ścianę lub reflektorki oświetlające wnęki,  zdjęcia i inne dekoracyjne elementy.  Wyjątkowo funkcjonalnym i efektownym rozwiązaniem jest oświetlenie LED w listwach przypodłogowych, podsufitowych lub za wezgłowiem łóżka. Współpracując ze ściemniaczem daje ono możliwość zmiany nastroju w sypialni w każdej chwili.

Wpadnij również na nasze social media, facebook oraz instagram

Udostępnij i polub:
Facebook
Instagram
Pinterest