Na naszym blogu często zabieramy się za omawianie przeróżnych aspektów, które mają Wam pomóc w doborze lamp i żarówek do Waszych ukochanych wnętrz. Znacie już rodzaje żarówek i ich główne parametry, a dziś chcemy skupić się na jednym z nich, który jest często pomijany i rzadko traktowany z należytą uwagą. Mowa tu mianowicie o rozproszeniu światła. Czasami spotykamy się z pojęciami światło rozproszone lub skupione, ale co to właściwie oznacza? I które będzie najlepsze dla Ciebie? Zapraszamy do lektury.Mlamp.pl - Wyjątkowe oświetlenie dla Ciebie i Twojego domu

Odrobina teorii

Światło skupione ma, jak sama nazwa wskazuje, promienie skoncentrowane w jednym miejscu. Dzięki temu możesz oświetlić dokładnie taką przestrzeń, jaką preferujesz. Przyda się do oświetlenia powierzchni roboczych, takich jak kuchenne blaty i stoliki. Ułatwi przygotowywanie posiłków, jak również czytanie i pisanie przy biurku. Dobrze oświetli też dzieła sztuki wszelkiego rodzaju: obrazy, rzeźby, instalacje artystyczne (nie tylko w galeriach i muzeach). Jest to rozwiązanie popularne również w sklepach. Pamiętaj, że taki rodzaj światła tworzy duży kontrast między światłem a cieniem.

Znaczenie ma także kontrola kąta padania światła na określoną powierzchnię – warto wybierać lampy z taką możliwością. Typy modeli, które często wykorzystują taki rodzaj świecenia to zazwyczaj oczka, downlighty, spoty lub reflektorki.

Mlamp.pl - Wyjątkowe oświetlenie dla Ciebie i Twojego domu

Mlamp.pl - Wyjątkowe oświetlenie dla Ciebie i Twojego domuMlamp.pl - Wyjątkowe oświetlenie dla Ciebie i Twojego domu

Światło rozproszone natomiast rozchodzi się we wnętrzach równomiernie i harmonijnie. Jego strumień jest łagodny, dzięki czemu tworzy przytulną i ciepłą atmosferę. Nie oświetla detali – zamiast tego powstaje przyjemna poświata.
Taki klimat wyjątkowo sprzyja relaksowi i odprężeniu. Nadaje się to idealnie do pomieszczeń, w których spędzamy wieczory, oddając się wypoczynkowi. Źródło rozproszonego światła, umieszczone na suficie (takie jak plafon lub żyrandol) może również sprawić, że pomieszczenie wyda się optycznie większe, zwłaszcza jeśli utrzymane jest w jasnych kolorach. Dodatkowo możemy spotęgować przyjemny nastrój dobierając żarówkę o odpowiedniej barwie światła (więcej tutaj). Ciepłe światło z pewnością to ułatwi. Na większe rozproszenie strumienia świetlnego wpływa też kształt oprawy. Abażury i wszelkiego rodzaju klosze również działają tutaj na korzyść.
Warto pomyśleć o lampie z wbudowanym ściemniaczem, który zmieni natężenie światła po włączeniu lampy. Często ściemniacz pozwala nam na kilkustopniową regulację mocy żarówki. Dzięki niemu możesz z jasno oświetlonego pokoju dziennego, w którym gościsz całą rodzinę zrobić gniazdko, które zachęca do spędzenia wieczoru we dwoje.

A jak to wygląda w praktyce?

Wybrany kształt i rodzaj żarówki także ma wpływ na kąt świecenia. Im ten kąt jest mniejszy, tym bardziej światło będzie skupione. Kuliste żarówki w typie bańki mogą świecić pod kątem 360 stopni, co jest zasługą ich sferycznego kształtu. Zbliżone wartości można osiągnąć stosując żarówki o kształcie płomyka. Żarówki zakończone płaską górą będą świecić pod mniejszym kątem.  

Dobrze widać to na poniższych rysunkach:

Mlamp.pl - Wyjątkowe oświetlenie dla Ciebie i Twojego domu

Mlamp.pl - Wyjątkowe oświetlenie dla Ciebie i Twojego domu

 

Mlamp.pl - Wyjątkowe oświetlenie dla Ciebie i Twojego domu Mlamp.pl - Wyjątkowe oświetlenie dla Ciebie i Twojego domu Mlamp.pl - Wyjątkowe oświetlenie dla Ciebie i Twojego domu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na zakończenie: uważamy, że w każdego typu pomieszczeniach najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie obu rodzajów światła. Połączenie ich sprawi, że będziemy mieli największą kontrolę nad wyglądem naszego mieszkania. Źródło rozproszonego strumienia znajdzie zastosowanie w każdym wnętrzu i zawsze się przyda. Stworzy odpowiednią atmosferę i sprawdzi się na co dzień. Natomiast z pomocą skupionego światła łatwiej nam będzie „modelować” przestrzeń. Uwidocznić interesujące detale i kreować w ten sposób odpowiednie warunki do pracy. A co Wy o tym sądzicie?

 

Udostępnij i polub:
Facebook
Instagram
Pinterest
http://www.ceneo.pl/16155-0a
 
 

 

Jesteśmy sprawdzoną firmą aktywnie działającą w serwisie Allegro od 2009 roku. Odwiedź nasze konta i przekonaj się dlaczego zaufało nam ponad 7000 Klientów

 

mariaswietlik Allegro Star

mlamp_pl Allegro Star