Zapisz na liście ulubioncyh
Stwórz nową listę ulubionych

Dużo czytasz? chroń swoje oczy odpowiednim oświetleniem

2019-07-16
Dużo czytasz? chroń swoje oczy odpowiednim oświetleniem

W dzisiejszych czasach książki w wersji papierowej coraz częściej są zastępowane przez elektroniczne e-booki ze względu na ich praktyczność i wygodę. Mimo wszystko, wielu ludziom ten sposób czytania nie odpowiada i sięgają po tradycyjne teksty. Jednak bez odpowiedniego oświetlenia tylko sobie zaszkodzimy, a tego przecież nikt nie chce! Nasze oczy do prawidłowego funkcjonowania potrzebują przede wszystkim komfortu i spokoju, które możemy im zapewnić dobierając odpowiednie światło oraz dbając o inne aspekty, takie jak na przykład wypoczynek. Jakie zatem oświetlenie wybrać, które będzie dla Nas najlepsze i dlaczego jest ono takie ważne? Odpowiedzi na te oraz inne nurtujące Was pytania znajdziecie w naszym najnowszym artykule!

Na pewno nie jeden raz zdarzyło Ci się czytać książkę, bądź czasopismo w słabym świetle. Rodzice zwracali uwagę, aby tego nie robić, bo to szkodliwe dla wzroku. Jeśli przyjrzymy się temu bliżej, okazuje się, że nawet w dobrym naświetleniu nasze oczy się męczą i łzawią! Wynika to z nieodpowiedniej barwy i natężenia zamontowanego światła. Jednak to nie wszystko – zbyt duże skupienie, bądź rozproszenie również źle wpływa na nasze samopoczucie. Komfort nie zależy więc jedynie od rodzaju żarówki, ale też całokształtu lampy. Musimy o tym szczególnie pamiętać podczas urządzania mieszkania.

OŚWIETL SWÓJ UMYSŁ

mlamp.pl-stojąca-lampa-podłogowa-regulowana-tuba-nikiel

Podczas zakupów w sklepie z oświetleniem bardzo często nie sprawdzamy etykiet na żarówkach. Kierujemy się innymi aspektami, takimi jak cena lub wygląd, które w rzeczywistości są najmniej ważne! Wybierając żarówki trzeba zwrócić uwagę na ich barwę, która jest wyrażana w Kelwinach. Im większa ich wartość, tym zimniejszy odcień światła. Do różnych aktywności jest potrzebne odmienne oświetlenie, więc nie możemy ograniczyć się tylko do jednego typu lamp. Musimy jednak pamiętać o zasadzie „co za dużo, to niezdrowo” – zbyt wiele źródeł światła jedynie pogorszy sytuacje i wywoła dyskomfort. Warto wtedy udać się z wątpliwościami do specjalisty – pracownicy sklepu na pewno okażą pomocną dłoń!

JAKIE ŚWIATŁO WYBRAĆ?

mlamp.pl-stojąca-lampa-podłogowa-z-wysięgnikami-na-trójnogu-czarnaOdpowiedź na najbardziej nurtujące pytanie nie jest taka prosta, jak się wydaje. Najlepszym dla naszego wzroku światłem jest to dzienne, naturalne. Wpływa pozytywnie na nasze oczy, które czują się w nim najlepiej. Jeśli masz taką możliwość, podczas pogodnego dnia czytaj książki na balkonie, tarasie lub w ogródku. Nie tylko zapewnisz sobie dobre samopoczucie, ale również dotlenisz swój mózg. Nie zapominaj jednak o odpowiedniej ochronie skóry i głowy – zbyt długie przebywanie na słońcu może spowodować problemy zdrowotne. A co jeśli zabraknie światła słonecznego lub po prostu nie masz możliwości korzystania z niego?

mlamp.pl-biurkowa-lampa-stołowa-metalowa-biała

A MOŻE ŚWIATŁO SZTUCZNE?

Wybierając światło do pomieszczeń domowych, musimy decydować się na różne warianty. Jeśli pragniesz wygodnie rozsiąść się w fotelu i pochłonąć lekturą ulubionej książki, idealna będzie lampa o świetle ciepłym białym. Jego lekko żółta barwa wpłynie relaksacyjnie na Twoje ciało. Warto zwrócić także uwagę na wskaźnik oddawania kolorów Ra. Jest to zdolność wytwarzanego światła do wiernego odtworzenia kolorów oświetlanych przedmiotów. Im wyższa wartość, tym kolory są lepiej oddawane. W warunkach domowych wystarczy, gdy wartość ta wynosi około 80 Ra. Ważne jest także odpowiednie rozproszenie światła. Zadbaj o to, aby nie świeciło bezpośrednio w Twoje oczy,  a punktowo na kolejne strony książki. Lampkę możesz postawić lub powiesić odrobinę z tyłu, po boku. Upewnij się, że nie widzisz źródła światła – nawet kątem oka. Taki wybór nie tylko pomoże Ci w odprężeniu się, ale także zapobiegnie problemom związanym ze wzrokiem oraz pozytywnie wpłynie na atmosferę wokół Ciebie!

Mlamp.pl - Wyjątkowe oświetlenie dla Ciebie i Twojego domuKOMPUTERY I E-BOOKI

W dobie Internetu coraz częściej sięgamy po teksty zamieszczone na stronach. Jest to dobre rozwiązanie, jeżeli potrzebujemy danej publikacji w trybie natychmiastowym.  Jednak nawet do czytania na urządzeniach elektronicznych potrzebne jest światło, mimo że one same je wytwarzają. Podczas używania komputera ważne jest, aby lampa nie była ustawiona w zasięgu naszego wzroku. Najlepszym rozwiązaniem będzie skierowanie strumienia świetlnego za monitor, dzięki czemu światło przyjemnie się rozproszy. My – „okularnicy” musimy pamiętać, aby używać szkieł z antyrefleksem, które oprócz codziennych zadań sprawdzą się także przy urządzeniach elektronicznych. Jeśli chodzi o e-booki, sytuacja jest bardzo podobna. Nie możemy pozwolić, aby światło padało bezpośrednio na ekran, ponieważ spowoduje to niechciane odbicie światła i uszkodzenie wzroku.

Mlamp.pl - Wyjątkowe oświetlenie dla Ciebie i Twojego domuNAJWAŻNIEJSZE – ODPOCZYNEK

Bez wypoczynku nasze oczy nie mogą poprawnie funkcjonować. Do regeneracji potrzebują co najmniej 8 godzin snu w ciemnym pomieszczeniu. Jeżeli o to nie zadbasz, oczy w pełni nie wypoczną – a wtedy nawet najlepsze oświetlenie będzie sprawiać Ci problemy. Zadbaj więc o rolety lub zasłony, aby żadne światła z ulicy nie dostały się do twojej sypialni. Jeżeli nie potrafisz zasnąć bez włączonego światła lub po prostu nieraz niespodziewanie senność weźmie w górę, zaopatrz się w lampkę podłączoną do sterownika czasowego, który o określonej godzinie wyłączy jej zasilanie. Pamiętaj także o regularnym używaniu nawilżających kropli do oczu, szczególnie w przypadku częstego korzystania z urządzeń elektronicznych.

Mamy nadzieję, że pomogliśmy Wam rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące oświetlenia używanego do czytania. Nie pozostaje nam nic innego, niż życzyć przyjemnej i ekscytującej lektury!

Wpadnijcie również na naszego Instagrama oraz Facebooka 

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.74 / 5.00 1870 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-24
ok
2024-02-22
.
pixel