Jak oświetlić małe mieszkanie
Właściciele niewielkich mieszkań odwiecznie borykają się z problemem niedostatku miejsca. Zastanawiają się – jak zagospodarować przestrzeń, by wykorzystać ją w pełni, nie marnując ani jednego metra kwadratowego?
Niejednokrotnie takie lokum jest dość ciemne i potrzebuje porządnej dawki światła. Nasuwa się więc tytułowe pytanie – jak rozjaśnić takie mieszkanie? Pamiętajmy, że odpowiednio rozmieszczone lampy rozpromienią pomieszczenie przyjemnym blaskiem przeganiając raz na zawsze wrażenie tłoku bądź przepełnienia. Wbrew pozorom nie jest to trudne, wystarczy zastosować parę prostych trików, by cieszyć się optycznie powiększonym, a zarazem dobrze oświetlonym wnętrzem.
Wykorzystaj światło słoneczne
Na wstępie warto wspomnieć o świetle naturalnym. Kluczowe jest, by wydobyć go jak najwięcej z samej konstrukcji mieszkania oraz ustawienia sprzętów. Wielkim sprzymierzeńcem tak zaaranżowanych mieszkań będą duże ramy okienne, które wprowadzą wiązkę światła i wizualnie powiększą pomieszczenie. Co w przypadku, gdy nie mamy dostępu do łuny dziennej? W tym momencie zastanówmy się nad oświetleniem sztucznym.
Podział oświetlenia sztucznego
- główne – oprawy wiszące i sufitowe
- pośrednie – oprawy ścienne
- dodatkowe – oprawy podłogowe, stołowe
Należy pamiętać, że każde wnętrze powinno być wyposażone w różne typy opraw oświetleniowych. Co ważne, dzięki zastosowaniu lamp z każdej z trzech kategorii jesteśmy w stanie nadać pomieszczeniu głębi i wyrazistości. W zależności od potrzeb możemy wydobyć blask odpowiedni do zwykłego funkcjonowania po zmroku, atmosferę sprzyjającą pracy bądź nastrojowe oświetlenie z myślą o chwilach wypoczynku.
Proste triki
Na rynku jest wiele lamp, które z powodzeniem udekorowałyby niejedno wnętrze. W niewielkich metrażach można jednak użyć opraw będących tłem dla aranżacji pomieszczeń. Dzięki temu uzyskamy efekt powiększenia przestrzeni mieszkalnej, który objawi się jako naturalny i subtelny. Dobrym pomysłem będą lampy o powierzchniach współpracujących ze światłem. Wbrew pozorom nie jest ich mało. Wszelkie szklane klosze rozjaśnią przestrzeń, a także zadbają o ponadczasowy szyk i elegancję. Kolejnym rozwiązaniem jest umieszczenie opraw drucianych, które wprowadzą wrażenie lekkości oraz ruchu ożywiając w ten sposób nasze cztery ściany. Ponadto, możemy postawić na modele w stonowanych kolorach. Bez znaczenia jest tu ich styl. Lampy klasyczne, minimalistyczne czy z nutką retro świetnie zaprezentują w białej, beżowej bądź pastelowej odsłonie. W tym momencie warto zaznaczyć, że stonowane kolory działają niezwykle odprężająco oraz relaksacyjne. Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie niewielkiej kawalerki wykończonej ciemnymi ścianami, a przecież potrzeba tak niewiele, by odmienić naszą przestrzeń.
Jednym ze sposobów podwyższenia wnętrza jest skierowanie strumienia światła na sufit przy użyciu lamp znajdujących się w centralnym punkcie pomieszczenia. Pomocne okażą się również regulowane na różne strony kinkiety. W momencie, gdy pragniemy poszerzyć lokum najlepszym pomysłem będzie poprowadzenie łuny na większą ścianę lub opromienienie wszelkiego rodzaju wnęk, półek, kątów czy elementów dekoracyjnych. Natomiast zastosowanie błyszczących i jasnych powierzchni wprowadzi do Twojego mieszkania dodatkowy, niezwykle pożądany efekt wizualny. Tak samo jak postawienie na ciepłą barwę światła, w blasku której łatwo o miłą, relaksacyjną atmosferę.
Pamiętaj o kreatywności
Wspomniane porady są jedynie wskazówkami, które mogą okazać się przydatne podczas oświetlania niewielkich wnętrz. W tym wszystkich najważniejsza jest jednak nasza kreatywność. Sami dobrze wiemy jak powinno wyglądać nasze wymarzone mieszkanie, dlatego warto przełamać schematy i zastanowić się nad nowymi pomysłami. Może ktoś z Was chciałby podzielić się własną koncepcją i zainspirować innych? Niecierpliwie czekamy na komentarze życząc każdemu czytelnikowi miłego dnia!
Wpadnij również naszego instagrama oraz facebooka :).