Jak zaplanować oświetlenie?
Oświetlenie to niezwykle ważny element we wnętrzach naszych domów. Coraz lepiej zdajemy sobie z tego sprawę, jednak czy pamiętamy o tym odpowiednio wcześnie przy budowie lub remoncie? Zaplanowanie odpowiedniego oświetlenia w każdym wnętrzu to nie tylko wybór lamp wiszących, plafonów czy też kinkietów, które spodobają nam się w sklepie i pasują do stylu naszych aranżacji, ale też wcześniejszy plan, o którym powinniśmy pamiętać jeszcze przed pracami remontowymi.
LAMPA NA ŚRODKU KAŻDEGO POKOJU I KINKIET W ŁAZIENCE TO ZA MAŁO
Planując urządzenie domu lub mieszkania warto od razu pomyśleć o oświetleniu. Instalacja elektryczna wymaga wcześniejszego ułożenia przewodów, których brak zmusi nas do ponownego kucia ściany, szukania alternatywnych rozwiązań dla naszych wymarzonych dekoracyjnych kinkietów, lub do pozostania z jednym punktem świetlnym w suficie. Ostatnia możliwość, choć najprostsza, nie oznacza dla naszych wnętrz niczego dobrego. Każde, nawet najmniejsze pomieszczenie, najczęściej potrzebuje co najmniej dwóch różnych rodzajów światła. Centralny punkt na środku sufitu i wybór lampy w to miejsce to dopiero początek świetlnej aranżacji.
TRZY PODSTAWOWE RODZAJE OŚWIETLENIA
Wyróżnia się je na podstawie funkcji, jaką mają pełnić. Stąd mówimy o oświetleniu ogólnym, punktowym i dekoracyjnym.
OŚWIETLENIE OGÓLNE, CZYLI GŁÓWNE
Jego zadaniem jest równomierne oświetlenie całego wnętrza. Najczęściej jest to plafon lub żyrandol zawieszony w centralnym punkcie pokoju czy kuchni. Istotnym przy wyborze lampy w to miejsce jest to, aby zwrócić uwagę na ilość żarówek, jakie można w niej zamontować. Ich dopuszczalną moc oraz kierunek wydobywania się światła. Jeśli będzie skierowane w dół, spowoduje cienie, zaś skierowane na sufit, będzie wykorzystywać jego powierzchnię. Odbijając się o nią, powiększy optycznie wnętrze.
Dla dużego salonu połączonego z częścią jadalną i kuchnią będziemy potrzebować znacznie więcej oświetlenia ogólnego niż dla niewielkiej sypialni czy mniejszej, oddzielnej kuchni. Rozwiązaniem może być wykorzystanie kilku lamp wiszących lub sufitowych, z których każda będzie odgrywać rolę oświetlenia ogólnego dla każdej ze stref (kuchennej, jadalnej i wypoczynku) z osobna. Innym pomysłem jest wykorzystanie lamp natynkowych lub podtynkowych, montowanych w podwieszanym suficie, które stworzą większą sieć oświetleniową, rozjaśniając każdy zakamarek.
OŚWIETLENIE PUNKTOWE / KIERUNKOWE
Jest to oświetlenie, które bezpośrednio wpływa na komfort i funkcjonalność naszych wnętrz. Jego zadaniem jest doświetlenie strategicznych miejsc. Dzięki rozplanowaniu pomieszczeń, ich sfer i sprzętów, jakie zamierzamy wykorzystać, z łatwością można zaplanować także potrzebne w domu światło. Dzięki temu w kuchni z częścią jadalną nie zabraknie lampy nad stołem, która umili czas spożywania rodzinnych posiłków, czy też lamp pod szafkowych, które pozwolą przygotować obiad i kolację, podczas gdy oświetlenie ogólne znajduje się w tej sytuacji najczęściej za naszymi plecami i nie oświetla roboczego blatu.
Aby oświetlenie w domu spełniało swoją funkcję, planuje się także umiejscowienie kinkietów przy lustrze w łazience, aby uzyskać niezbędne światło do wykonania makijażu czy golenia, rozmieszczenie dodatkowego oświetlenia w garderobie, ściennych lamp do czytania i lampek nocnych.
Oświetlenie dekoracyjne lub inaczej mówiąc akcentowe, to światło, które akcentuje pewne szczegóły i detale. Podkreślając walory estetyczne naszych wnętrz, tworzy w nich wyjątkowy nastrój. Będą to wszystkie lampy ścienne, których subtelne światło eksponuje dekoracyjną strukturę ściany lub sztukaterię, galeryjki oświetlające obrazy i zdjęcia, punktowe lampy kierunkowe skierowane na wybrane elementy aranżacji, ledowe listwy i oświetlenie wnęk.
GŁĘBIA WNĘTRZA DZIĘKI RÓŻNORODNEMU OŚWIETLENIU W TRZECH PŁASZCZYZNACH
Łącząc i mieszając różne rodzaje oświetlenia mamy możliwość rozświetlić mieszkanie w wielu płaszczyznach, co daje najlepszy efekt. Wnętrza oświetlane tylko w jednej płaszczyźnie, na przykład tylko za pomocą lamp sufitowych, wydaje się płaskie i pozbawione głębi. Aranżacja, pomimo wykorzystania nawet najpiękniejszych mebli i wysokiej jakości materiałów, nie wygląda w pełni korzystnie. Nie wyróżnia się i pozostawia czasem wrażenie niepełnej.
Aby temu zapobiec, wystarczy wykorzystać właśnie światło w trzech płaszczyznach: górnej, środkowej i dolnej. Górna to światło na suficie i w jego okolicy, a także światło lamp stojących skierowanych w górę. Środkowa to światło pozostałych lamp podłogowych, lamp stołowych, wiszących oraz kinkietów. Dolna płaszczyzna to oświetlenie umiejscowione tuż przy podłodze.
Światło oddziałuje zarówno na nas, jak i na urodę naszych wnętrz w nieocenionym stopniu. Jeśli mądrze zaplanujemy oświetlenie domu, stworzymy w nim unikalny klimat, różny dla różnych pór w ciągu dnia i wykonywanych przez nas czynności. W jasnym, pobudzającym świetle będziemy szykować się rano do pracy, zaś po powrocie odpoczniemy w subtelnie oświetlonym salonie. W innym świetle zrelaksujemy się w towarzystwie najbliższych, w innym przyjmiemy gości. Tworząc światłem piękną scenerię dla codziennych rytuałów, pokochamy swój dom jeszcze bardziej.
Zapraszamy również na nasze social media, facebook oraz instagram