Oświetlenie do kuchni – jak funkcjonalnie rozjaśnić serce domu?
Kuchnia jest najbardziej funkcjonalnym pomieszczeniem w każdym domu. Tutaj przygotowujemy i spożywamy posiłki, spędzamy wspólnie czas, a nawet pomagamy dzieciom uporać się z odrabianiem lekcji. Planując aranżację najczęściej skupiamy się na praktycznych meblach i sprzętach AGD. Wybór oświetlenia traktujemy jako sprawę drugorzędną. A przecież kuchnia, aby była w pełni funkcjonalna, musi być odpowiednio oświetlona. O czym warto pamiętać przy wyborze oświetlenia?
Czym powinny charakteryzować się lampy do kuchni?
Lampy kuchenne powinny być przede wszystkim funkcjonalne, wygodne i pasujące do aranżacji. Zwróć uwagę, aby oprawy nie przeszkadzały przy wykonywaniu codziennych obowiązków – nie mogą więc wisieć zbyt nisko. Oświetlenie narażone jest na działanie wilgoci, dobrze by było wybrać modele z podwyższonym poziomem szczelności IP. Im wyższy poziom, tym lampa jest lepiej zabezpieczona i przetrwa najtrudniejsze warunku pogodowe, jednak do kuchni wystarczy IP44. Jeśli zdecydujesz się na ledowe żarówki, dobierz odpowiednią barwę światła. Najlepiej zastosować zimną lub neutralną. Dzięki temu pobudzisz się do działania. Jednak jeśli chcesz wprowadzić też trochę przytulnej atmosfery, w oświetleniu dekoracyjnym zastosuj ciepłą barwę LED.
Czym kierować się przy wyborze lamp kuchennych?
Na etapie planowania wnętrza warto zastanowić się nad rozmieszczeniem oświetlenia kuchennego. Dużo zależy od metrażu – w większych pomieszczeniach możesz zawiesić bardziej rozbudowane, dekoracyjne żyrandole. W minimalistycznych kuchniach natomiast lepiej sprawdzą się kierunkowe reflektorki na listwie. Nie powinno się też stawiać na tylko jedno główne źródło światła – lepiej zastosować kilka opraw w celu optymalnego rozjaśnienia wnętrza. Dzięki temu możesz podzielić kuchnię na kilka stref – główne, dodatkowe i dekoracyjne. Poza tym, lepiej doświetlona kuchnia sprawia wrażenie bardziej przytulnej.
Kuchenne oświetlenie główne
Centralne oświetlenie w Twojej kuchni to istotna kwestia przy planowaniu aranżacji. W zależności od stylu, w jakim wykonane będzie wnętrze, dobierz odpowiednią lampę. W wysokich pomieszczeniach, jak na przykład kamienice, możesz pozwolić sobie na piękne kaskadowe zwisy. W loftowych apartamentach dobrym pomysłem będą żyrandole pająki nad wyspą kuchenną. Niższe pomieszczenia, aby były funkcjonalne, lepiej zaprezentują się w blasku lamp sufitowych do kuchni. Nie muszą one być nudne – kierunkowe reflektorki i geometryczne plafony idealnie rozjaśnią kuchenną przestrzeń. Decydując się na oświetlenie z modułem LED warto wybrać zimną barwę światła, ponieważ pobudzi ona Twoją wyobraźnię i zachęci do działania.
Funkcyjne oświetlenie dodatkowe do kuchni
Wchodzisz to kuchni, otwierasz lodówkę, kładziesz produkty na blacie i… widzisz ciemność! Zapalasz światło główne i… nadal jest ciemno. Twoja wymarzona kuchnia nie jest tak bardzo funkcjonalna jak sobie wyobrażałeś. Z pomocą przychodzi oświetlenie podszafkowe. Są to niewielkie kinkiety lub wpusty, które rozprowadzą więcej światła na Twoim blacie kuchennym. Możesz też zastosować taśmę LED pod szafkę. Dzięki temu Twoje oczy nie zmęczą się pracą w zaciemnieniu, a sam proces tworzenia kulinarnych arcydzieł będzie bezpieczny i przyjemny.
Dekoracyjne oświetlenie w kuchni
Jak już wiesz, przytulną atmosferę wprowadzisz dzięki dodatkom. Ładny bukiet kwiatów w wazonie, eleganckie wyeksponowanie utensyliów kuchennych oraz ciekawy obraz na ścianie uzupełni dodanie lamp dekoracyjnych. Jeżeli w Twoich szafkach występują przeszklenia i szklane półki – umieść kilkupunktowe oświetlenie szafkowe. Efekt, szczególnie gdy się ściemni, przerośnie Twoje oczekiwania! Jeśli masz wolną przestrzeń na blacie, umieść klasyczną stołową lampkę. Będzie przepiękną dekoracją, ale zawsze może posłużyć jako oświetlenie książek podczas odrabiania zadań domowych. Na ścianie przy zegarku lub obrazie możesz zawiesić kinkiet góra-dół, który rozproszy przyjemne światło po ścianie i doda Twojej kuchni więcej przytulności.
Jakie światło nad stół lub wyspę kuchenną?
Oświetlenie blatów roboczych to istotna sprawa, jednak coraz częściej w domach gości wyspa kuchenna. Aby ją dobrze doświetlić, warto zastosować źródło światła, które skupi się punktowo i nie będzie Cię oślepiać pogarszając komfort pracy. W tej sytuacji postaw na nowoczesne wiszące sople nad wyspę kuchenną. Minimalistyczne przestrzenie możesz rozświetlić niezwykle funkcjonalnymi lampami na szynoprzewodzie. Dzięki możliwości regulacji kąta padania światła dostosuj oświetlenie do swoich potrzeb.
Oświetlenie małej kuchni
Mieszkania w bloku nie zawsze są tak przestrzenne, jak te w domkach jednorodzinnych. Mały metraż to bolączka współczesnego budownictwa. Jak więc oświetlić niedużą kuchnię? W tym wypadku postaw na minimalizm. Na pewno nie powinieneś stosować czerni i rozbudowanych opraw. Lepiej sprawdzą się jasne kolory zarówno mebli, jak i oświetlenia. Ciemniejsze mogą stworzyć uczucie przeładowania, przez co nie będziesz czuć się komfortowo. Postaw na kilka halogenowych oczek, które nie zabiorą przestrzeni. Możesz także postawić na dodatki i lampy z lustrzanym odbiciem, dzięki czemu optycznie powiększysz swoje pomieszczenie.
Odpowiednie oświetlenie to podstawa funkcjonalnej kuchni
Jeśli zależy Ci na pięknej ale i funkcjonalnej kuchni, nie zapomnij o odpowiednim oświetleniu. Praca w tym pomieszczeniu będzie bezpieczna i przyjemna, a sama aranżacja z pewnością ucieszy Twoje oko. Dopasuj stylistycznie kilka opraw do wystroju i ciesz się wyjątkowym czasem spędzonym z rodziną w niezwykłym świetle. A może chcesz się pochwalić funkcjonalnie rozświetloną kuchnią? Wrzuć zdjęcie na Facebook lub Instagram – nie zapomnij o #mlamp