Zapisz na liście ulubioncyh
Stwórz nową listę ulubionych

Oświetlenie dźwignią handlu

2019-02-21
Oświetlenie dźwignią handlu

Na naszym blogu (i nie tylko) chętnie udzielamy Wam porad, jak za pomocą oświetlenia stworzyć w swoim domu przytulne gniazdko. To niezwykle ważny aspekt wystroju każdego wnętrza. Jest to również kluczowa sprawa w urządzaniu lokali komercyjnych wszelkiego rodzaju. Zależy nam przecież na tym, aby nasi klienci, pacjenci, goście, pracownicy i petenci czuli się komfortowo. Jeśli jesteś przedsiębiorcą i prowadzisz własny lokal usługowy, musisz zadbać o właściwe oświetlenie sprzedawanego towaru. To istotna kwestia, która pomoże ci uniknąć niepotrzebnych nieporozumień i zaprezentować oferowane artykuły w korzystnym świetle. W tym artykule pomożemy Ci łatwo rozplanować oświetlenie lokalu komercyjnego, aby uwidocznić wszystkie jego zalety.mlamp.pl-oświetlenie-wewnętrzne-komercyjne-funkcjonalne-reflektory

Od ogółu do szczegółu

Najpierw skupmy się na rodzajach oświetlenia, którego będziesz potrzebować. Możemy podzielić je na trzy grupy. Oświetlenie ogólne to podstawa. Tworzy dobre wrażenie na klientach wchodzących do sklepu. Nie musi być bardzo mocne – lepiej, gdy jest rozproszone, aby zapewniało wchodzącym poczucie komfortu i zadowolenia. Zadbajmy o to, by było równomiernie rozłożone na całej przestrzeni sklepu. Nie dopuśćmy do tego, aby jakieś miejsce pozostało niedoświetlone, czy wręcz pogrążone w półmroku. Znacząco obniży to komfort klienta i utrudni mu zapoznanie się z ofertą. Jeśli chcemy podkreślić kameralność naszego lokalu, lepiej zrobić to za pomocą stonowanych, ciemniejszych barw ścian i wyposażenia. Weźmy pod uwagę rozkład mebli i innych elementów, których ustawienie może się jednak zmienić. Warto dodać, że zwieszane lampy ułatwiają poruszanie się po sklepie.

mlamp.pl-komercyjne-oświetlenie-sklepu-led-listwa

Jednolita barwa światła

Ważne, żeby w jednym pomieszczeniu nie mieszać dwóch barw światła o różnej temperaturze. Jaką zatem wybrać? To zależy od rodzaju przestrzeni i eksponowanego towaru. Ciepła barwa korzystnie wpływa na samopoczucie i zachęca do relaksu, nie odda natomiast realistycznych kolorów oferowanych przez nas produktów. W niektórych przypadkach może nawet zdecydowanie zmniejszyć ich atrakcyjność! Najlepiej zastosować tu białą, neutralną barwę światła. Sprawdzi się ona przy sprzedaży żywności – jedzenie wygląda w niej wyjątkowo świeżo i estetycznie, zwłaszcza jeśli ma ona zimny odcień. W przypadku oświetlenia akcentującego szczególnie liczy się współczynnik oddawania barw określany jako Ra lub CRI. Im wyższe, tym lepsze. Zwróć uwagę również na to, aby oprawy oświetleniowe pochodziły od renomowanych producentów, z zaufanych sklepów.

Kontrast i kąt oświetlenia

W przypadku niskiej jakości oświetlenia LED, ma ono zielonkawą barwę, która niekorzystnie wpływa na wygląd produktów i samopoczucie klientów oraz pracowników. Dodatkowo światło akcentujące musi tworzyć dość wyraźny kontrast z oświetleniem ogólnym. Pomocne będą lampy o mocy nawet dwukrotnie większej, niż w przypadku oświetlenia ogólnego. Dobrze widoczne lady i półki są gwarancją tego, że klient zawiesi na nich oko i zatrzyma się przy nich na dłużej Pamiętaj jednak o dobrym zabezpieczeniu takich lamp i odpowiednim dobraniu kąta świecenia, aby nie oślepiały i nie odbijały się niepotrzebnie od lustrzanych powierzchni. Zjawisko olśnienia dekoncentruje i utrudnia poruszanie się po sklepie.

mlamp.pl-lampy-komercyjne-regulowane-reflektorki

Co przyciąga wzrok?

Do oświetlenia różnych stref sklepu wykorzystuje się różne rodzaje lamp – takie, które najlepiej uwydatnią detale danej przestrzeni i zaprezentują jej atrakcyjność.
Sklepowa wystawa jako pierwsza zachęca do wejścia. To zatem jeden z ważniejszych obszarów, który powinien być wyjątkowo dobrze oświetlony. Sprawdzą się tu lampy punktowe: spoty i downlighty oraz reflektory. Ważne, żeby zastosowane oprawy miały możliwość zmiany ustawienia wraz ze zmianą wystroju witryny. W przypadku dużej powierzchni warto zastosować tu szynoprzewody.
Zachęcony przez wystawę, klient szuka wzrokiem również wejścia do sklepu. Powinno być ono równie dobrze oświetlone i doskonale widoczne. Zadbajmy o odpowiednie wykorzystanie lamp zewnętrznych. Wkroczenie do jasnej, mieniącej się strefy to dla klienta estetyczna przyjemność i zaproszenie do zakupów.
Co dalej? Oświetlenie akcentujące nad i pod półkami z towarem. Tutaj doskonale sprawdzą się oprawy punktowe – reflektory i downlighty, również te zawieszone na szynach. Ważne, aby pamiętać o zmieniającej się co jakiś czas ekspozycji. Stoły z towarem mogą zostać przestawione w inne miejsce, a półki zmienić swoje położenie. W tym celu najlepiej stosować oprawy, których ustawienie można zmienić lub przesunąć. Ciekawym i estetycznym rozwiązaniem jest użycie taśm LED pod półkami. Wygląda to szczególnie dobrze w sklepach obuwniczych. Dzięki temu patentowi dodatkowo możesz zmniejszyć użycie lamp sufitowych.mlamp.pl-lampy-komercyjne-wskazówki-oświetlenia-pomieszczeń

Oświetlenie nad ladę/kasę

Kolejnym ważnym obszarem, o którego oświetlenie trzeba szczególnie zadbać jest lada kasowa. Powinna być łatwa do odnalezienia, przyciągać wzrok i wyróżniać się na tle reszty sklepu. To ta strefa, zaraz po witrynie, buduje wizerunek marki. Możesz podkreślić ją oświetleniem akcentującym lub zapewnić oprawy dekoracyjne w tym miejscu, na przykład lampy podłogowe lub wiszące.
Pamiętaj jednak o tym, że jest to również miejsce pracy zatrudnionych przez Ciebie osób. Musisz zatem przestrzegać przepisów obowiązujących w Kodeksie Pracy i norm określonych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Wskazują one, że oświetlenie w pobliżu kas nie może być niższe niż 500 luksów.
Wiemy już, że rodzaj lamp powinien być dopasowany to typu sprzedawanego towaru. Nieprawidłowe oświetlenie może poważnie zaszkodzić artykułom spożywczym, lekom, niektórym kosmetykom lub tkaninom. Przy ustawianiu opraw zwróć uwagę na to, czy strumień światła nie jest skierowany bezpośrednio na światłoczułe produkty przeznaczone do sprzedaży.

Mądre oszczędzanie

W idealnym świecie nie trzeba byłoby wybierać między korzystną ceną a wysoką jakością. Na szczęście nawet w naszej nieidealnej rzeczywistości można połączyć te dwie cechy Wystarczy znaleźć dobry sklep i wiedzieć, jak mądrze oszczędzać.
Przede wszystkim polecamy źródła światła LED. Są energooszczędne, przyjazne dla środowiska i pobierają nawet do 90% mniej energii, niż tradycyjne żarówki. To brzmi obiecująco, prawda? Są też droższe od zwykłych źródeł światła, ale w tym przypadku nie powinniśmy dać się skusić najniższą ceną. Nie warto uporczywie szukać najtańszych rozwiązań. Inwestycja w dobre oprawy oświetleniowe na pewno się opłaci. Tanie żarówki ledowe, kupione od niesprawdzonych sprzedawców, często okazują się podróbkami znanych firm – niestety, znacznie gorszymi jakościowo. Mają nieodpowiednią barwę i zazwyczaj nie spełniają wymogów bezpieczeństwa. Dlatego przy wyborze oświetlenia najlepiej zaufać fachowcom. Rzetelni sprzedawcy dobrze Ci doradzą i podzielą się swoją wiedzą. Również w przypadku wykonania instalacji, najrozsądniej zdać się na doświadczonego elektryka.mlamp.pl-designerska-lampa-wisząca-ring-miedziane-pierścienie-led

Na co trzeba zwrócić uwagę

Częstym błędem popełnianym przez właścicieli sklepów jest zmiana źródeł światła na inne, niż te, które były w lokalu pierwotnie zaplanowane. Bez znajomości technologii i posiadania profesjonalnych umiejętności, „sprytny” biznesmen wymienia żarówki na takie o nieodpowiednim kącie świecenia lub mniejszej mocy, aby ograniczyć nieco koszty eksploatacji. Taki zabieg przyniesie oczywiście więcej szkody niż pożytku. Słabiej oświetlony lokal przyciągnie mniejszą liczbę gości i nie wywrze na nich dobrego wrażenia. Jednym słowem – nie warto.

Jak widać, zaplanowanie oświetlenia lokalu komercyjnego jest sprawą nieco bardziej skomplikowaną, niż kupno lamp do prywatnego mieszkania. Dobrze poświęcić na to trochę czasu, pamiętając o wszystkich aspektach: od rodzaju sprzedawanego towaru, poprzez zmianę ekspozycji, aż po uwzględnienie naturalnego światła słonecznego i pór roku. W razie wątpliwości nasi doradcy ze sklepu =mlamp.pl= chętnie udzielą Ci wsparcia i zadbają o Twoją satysfakcję z zakupu.

Wpadnij również na naszego instagrama oraz facebooka 

Pokaż więcej wpisów z Luty 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.74 / 5.00 2042 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-16
Transakcja szybka, bezproblemowa, towar zgodny z opisem
2024-04-16
Lampa prezntuje się fantastycznie w jadalni. Zwraca na siebie uwagę swoją subtelną budową. Każdu element lampy doprecyzowany w każdym detalu. Po prostu piękna. Zamówiłabym jeszcze raz. Kontakt ze sklepem idealny. Realizacja przebiegła szybko i starannie. Polecam serdecznie Polecam
pixel