Zapisz na liście ulubioncyh
Stwórz nową listę ulubionych

Oświetlenie hotelu – zrób to dobrze!

2019-04-04
Oświetlenie hotelu – zrób to dobrze!

Uważamy, że prawidłowo dobrane oświetlenie jest gwarancją sukcesu każdego hotelu. Światło pozytywnie wpływa na samopoczucie gości oraz pracowników, a oprawy dodatkowo pozwalają podkreślić spójność stylistyczną wnętrza i skutecznie zwracają uwagę na dany obszar. Dzisiejszy wpis porusza kwestie istotne zarówno dla właścicieli obiektów hotelowych, jak również osób dopiero zamierzających otworzyć własny pensjonat. Jeśli jesteś jednym z nich, nie zwlekaj dłużej i poznaj triki, dzięki którym efektownie zaakcentujesz hotelową przestrzeń.

db

mlamp.pl-oświetlenie-hoteluOświetlenie zewnętrzne budynku

Odwiedzany hotel już na sam widok powinien wzbudzać zachwyt. W tym celu najlepiej użyć oświetlenia ściennego podkreślającego frontową fasadę budynku. Mogą to być kinkiety rozpraszające blask w jednym czy też dwóch kierunkach. Równie dobrą propozycją będą naświetlacze, które możesz postawić w dowolnym miejscu i skierować światło bezpośrednio na ścianę – wyróżniając piękno elewacji. Czy Twój obiekt mieści się poza miastem? Nic straconego, wjazd na jego teren efektywnie wyeksponujesz poprzez wpusty wmontowywane w grunt. Jeśli nie jesteś zainteresowany takim rozwiązaniem, to w przypadku podjazdów oraz chodników wykorzystaj średniej wielkości modele słupkowe bądź dekoracyjne latarnie. Nie zapomnij o parkingu, który możesz w ten sam sposób rozjaśnić, jednocześnie dbając o poczucie bezpieczeństwa swoich gości.

Oczka wodne, czy też unikalne kwietniki wyodrębnisz za pomocą niewielkich naświetlaczy, regulowanych oczek gruntowych lub lamp kul specjalnie przygotowanych do działania na zewnątrz budynków. Wszelkie schody prowadzące w głąb ogrodu należy wyeksponować przez wpusty ścienne montowane w murkach bądź taśmy LED o maksymalnym stopniu szczelności (IP). Hotel wyposażony w taras warto ozdobić oprawami o kształcie donic, które umożliwiają zasadzenie w nich roślin. Równie efektownym rozwiązaniem będą lampiony rozwieszone na zadaszeniu werandy lub stojące latarenki uzupełnione przez żarówki imitujące kształt świec czy płomienia.

Wybierając oświetlenie zewnętrzne powinieneś kierować się estetyką budynku. Do loftowych kamienic bardziej pasują modele wykonane całkowicie z metalu, natomiast do dworków w pałacowym stylu – rustykalne latarnie. Oczywiście wspomniane wcześniej wpusty czy naświetlacze odnajdą się w każdej przestrzeni bez względu na kanon stylistyczny. Ważna jest także funkcjonalność oświetlenia, czyli energooszczędność oraz dodatkowe atuty w postaci czujek ruchu i zmierzchu.

Bezwzględnym wymogiem, który powinien spełniać każdy model oświetlenia zewnętrznego to odporność na działanie czynników atmosferycznych, dlatego wybieraj oprawy z jak najwyższym stopniem szczelności oznaczanej symbolem IP. Jeśli do końca nie jesteś pewny o czym mowa, koniecznie zerknij na wpis poświęcony stricte oświetleniu ogrodowym.mlamp.pl-lampy-wiszące-pierścienie-ring-oświetlenie-hotelu

Wizytówka hotelu – recepcja

Oświetlenie wokół hotelu mamy już odhaczone, zatem przejdźmy do pomieszczeń znajdujących się wewnątrz budynku. Niewątpliwie kluczowym punktem każdego motelu, pensjonatu czy też hotelu jest główny hol, który już na wstępie wprowadza gości w należytą atmosferę. Ogromnym błędem byłoby jednak poprzestanie na tym stwierdzeniu, ponieważ sam hol to nie wszystko – jego sercem jest recepcja. Każdy właściciel oferujący usługi hotelarskie, za priorytet powinien postawić sobie jej ekspozycję. Zasługujący na szczególną uwagę kontuar ma być już z daleka widoczny i bezpośrednio wskazywać na osoby znajdujące się za nim.


mlamp.pl-lampy-wiszące-owalne-mleczne-kule-balls-zwisy-oświetlenie-hotelu

Strefy komunikacyjne

Zadaniem oświetlenia hotelowego jest prowadzenie gościa do konkretnych stref. W tym przypadku, by zrobić to prawidłowo należy rozważyć następujące opcje. Rozświetlenie przestrzeni korytarzy jest możliwe na dwa sposoby. Po pierwsze, możesz skupić się na jednym rodzaju oświetlenia (np. lampach wpuszczanych w sufit), które punktowo zaakcentuje całą przestrzeń wzdłuż korytarza. Po drugie, możesz rozjaśnić konkretną strefę dwupoziomowo przy użyciu przez rożnych lamp. Przykładowo, do zamontowanych już wcześniej opraw wpustowych warto dodać kinkiety, które zatrzymają łunę światła na wysokości wzroku gości hotelowych. Należy pamiętać, że poziom oświetlenia umieszczony na suficie w tym przypadku będzie jedynie modelem uzupełniającym dlatego, warto wyposażyć je w czujki ruchu, które automatycznie rozjaśnią drogę jeśli zajdzie taka potrzeba. Wszelkiego rodzaju schody odpowiednio wyeksponujesz przy pomocy wpustów ściennych lub opraw natynkowych precyzyjnie rozjaśniających każdy stopień. W tym przypadku alternatywą jest taśma LED, którą zabezpieczysz progi. Oprócz tego niezbędne będą lampy techniczne określające kierunek prowadzący do wyjść ewakuacyjnych.  

Oaza spokoju – pokoje hotelowe

Pokoje hotelowe to miejsca przeznaczone na odpoczynek, dlatego powinna tam panować nastrojowa atmosfera. Urządzając wspomniane strefy powinieneś robić to przemyślanie. Wybór konkretnej estetyki pokoi wiąże się z doborem opraw dopełniających charakter przestrzeni. Warto zaznaczyć, że w przypadku tego typu pomieszczeń wymagane jest skupienie kilku rodzajów oświetlenia. Nie da się ukryć, że łóżko jest najważniejszym elementem każdego pokoju hotelowego bez względu na jego metraż, dlatego powinno znaleźć się przy nim oświetlenie punktowe. Sypialnię hotelową należy wyposażyć w lampki nocne pod postacią – opraw stojących, kinkietów wyposażonych w ruchome ramię bądź modnych zwisów znajdujących bezpośrednio nad szafką nocną. Projektanci urządzający daną przestrzeń nie muszą ograniczać się do jednego rodzaju lamp, ponieważ oprawy te można ze sobą łączyć.

Pokoje hotelowe – część dalsza

Zamieszczony nad stolikiem nocnym zwis ciekawie uzupełnisz funkcjonalnym kinkietem typu peszel, który zadba o wzrok każdego gościa podczas czytania prasy, książki lub oglądania telewizji. Pokoje hotelowe wymagają także oświetlenia głównego – np. plafonu bądź też żyrandola w zależności od wielkości pomieszczenia. Sypialnie często wyposażone w barek, komody czy też kąciki przeznaczone na relaks (z kanapą i fotelami), warto uzupełnić przez lampę podłogową wspaniale eksponującą ten obszar. W korytarzu prowadzącym do łazienki lub na samym wejściu do pokoju warto zamontować światło punktowe czy to w postaci spotów, czy też wpustów ulokowanych wewnątrz podwieszanego sufitu. Oczywiście całość ma tworzyć spójność na poziomie stylistycznym. Lampy mają być dopełnieniem kolorów, mebli oraz dodatków, dlatego warto zaopatrzyć się również w oświetlenie dekoracyjne umiejscowione bezpośrednio nad obrazami. Pamiętajcie o tym, by uzyskać przyjemną atmosferę zaopatrujcie oprawy w żarówki o ciepłej temperaturze barwowej (do 3300K).

Łazienki

W łazienkach hotelowych przede wszystkim należy ulokować oświetlenie o podwyższonym stopniu szczelności. Pozwoli to uniknąć zbędnych problemów w przypadku możliwego zalania danej oprawy przez gościa. Właściciele hoteli wyposażonych w dużą ilość pokoi stawiają na funkcjonalność, dlatego dopełniają sypialnie niewielkimi łazienkami, co pozwala na oszczędność miejsca. W łazienkowym oświetleniu najważniejsze będzie kilkupunktowe rozmieszczenie źródeł światła z oddzielnymi włącznikami. Nad lustrem najlepiej zamontować podłużny kinkiet, który równomiernie rozjaśni jego powierzchnię. Wspaniałym rozwiązaniem będą również modne dodatki w postaci kinkietu na wysięgniku z wbudowanym lusterkiem powiększającym odbicie. Lampa główna w postaci większego plafonu lub kilku lamp natynkowych z pewnością odpowiednio wykona wyznaczone zadanie. W bardziej ekskluzywnych miejscach można pokusić się o oprawy wbudowane w podłogę, które z pewnością efektownie wyróżnią prysznic.

mlamp.pl-lampa-spot-czarna-downlight-oświetlenie-punktowe-hoteluSale konferencyjne

To w nich spotykają się pracownicy firm, którzy będą organizować szkolenia oraz spotkania mające na celu rozwój ich przedsiębiorstwa. Co ważne, w salach konferencyjnych musi panować nierozpraszająca atmosfera. Urządzając tę strefę unikaj elementów negatywnie wpływających na koncentrację. Jasne barwy i minimalistyczne wykończenia to najlepszy sposób na sukces. Lampy powinny emitować światło umożliwiające działanie przez długi czas, które jednocześnie nie wywołuje zmęczenia oraz poprawia koncentrację. W tym przypadku rekomendujemy oświetlenie energooszczędne – z wbudowanymi modułami LED, które rozprowadzą blask o neutralnej czy też zimnej temperaturze barwowej. Sale z centralnie umieszczonym stołem powinny zostać wyposażone w oprawy wiszące, które perfekcyjnie rozjaśnią jego powierzchnię. Dodatek w postaci punktowych lamp wpustowych, oraz minimalistycznych kinkietów wspaniale dopełni wygląd tego pomieszczenia.

mlamp.pl-lampa-wisząca-orientalna-zwis-brązowy-oświetlenie-do-jadalni-restauracji-nad-stółRestauracje

Restauracje są nieodzowną częścią renomowanych budynków hotelowych. W tych pomieszczeniach ważna jest odpowiednia ekspozycja miejsc barowych, lad na których mieści się jedzenie, a także zaciszne rozświetlenie stolików tworzące poczucie intymności a zarazem wpływające na komfort gości hotelowych. Ogromną rolę odgrywa odpowiednie rozmieszczanie opraw. Do ekspozycji lad z posiłkami warto użyć długich listew emitujących zimne światło, które pozytywnie wpływa na wygląd produktów spożywczych (więcej informacji znajdziesz tutaj. Stoliki wyeksponujesz za pomocą lamp wiszących znajdujących się tuż nad nimi lub poprzez lampki stołowe. Restauracyjny bar, za którym stoją pokaźne regały z alkoholem możesz rozjaśnić poprzez efektowne zwisy, natomiast półki podkreślić taśmami LED. Ogólne wnętrze restauracji warto wyposażyć w światło dopełniające pod postacią kinkietów. Niezbędne będzie także główne oświetlenie (żyrandol lub plafon), która stanie się wizytówką danego pomieszczenia. Restauracje w bardziej nowoczesnym stylu mogą z niej zrezygnować i pokusić się o konstelacje wykonane ze spotów, niewidocznych wpustów bądź oprawy w postaci systemów szynowych.

To czego nie widzimy, czyli zaplecza hotelowe

Hotele to nie tylko pomieszczenia ogólnodostępne, ale również ogromny zapas przestrzeni, do której wstęp mają tylko wyznaczone osoby. Kuchnie, pralnie, maszynownie, szatnie dla pracowników czy też biura także muszą zostać perfekcyjnie rozświetlone. Ze względu na ogrom zużywanego prądu w tego typu strefach należy wykorzystać energooszczędne źródła światła. Wszelkie siedziby służące do pracy najlepiej wyposażyć w natynkowe oprawy o dużej powierzchni, np. lampy rastrowe lub wbudowywane panele LED. Wspomniane konstrukcje bezbłędnie rozprowadzą światło, dzięki czemu pomieszczenie zyska zamierzoną funkcjonalność. Modele mają służyć długi czas w pomieszczeniach, dlatego postaw na konstrukcje wysokiej jakości, które posłużą na długie lata.

Nie zapomnij zajrzeć na naszego instagrama mlamppl

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.74 / 5.00 2134 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-27
Lampy prezentują się świetnie, jedynym minusem jest to że, jest trochę porysowane szkło, co można dopiero zauważyć po podłączeniu i zaświeceniu światła.
2024-05-16
Obsługa super. Niestety jedna lampa nie działa. Nie zmienia to faktu, że obsługa na wysokim poziomie.
pixel