Zapisz na liście ulubioncyh
Stwórz nową listę ulubionych

Oświetlenie sypialni w siedmiu krokach

2017-04-24
Oświetlenie sypialni w siedmiu krokach

Nastrojowe światło w sypialni to jeden z najważniejszych elementów aranżacji tego pomieszczenia. Na pierwszym miejscu jest z pewnością wygodne łóżko, ale zaraz po nim – klimatyczne oświetlenie sprzyjające wypoczynkowi. Jaki wybrać model lampy, by spełniała wszystkie swoje zadania oraz sprzyjała kameralnemu i przyjemnemu nastrojowi? Oto nasze praktyczne wskazówki oraz krótki poradnik, jak dopasować idealną oprawę dedykowaną Twojej strefie spokojnego snu i relaksu.

 

1. Wyjątkowe oświetlenie dedykowane Twojej sypialni
2. Lampka nocna na stoliku przy łóżku
3. Stylowa lampa wisząca – alternatywa dla klasycznego oświetlenia
4. Nowoczesny żyrandol, jako dekoracja Twojej sypialni
5. Lampa do czytania, czyli jaka?
6. Oświetlenie stref użytkowych – funkcjonalne oświetlenie lustra i szafy
7. Kameralny klimat stworzony dekoracyjnym oświetleniem

 

1. WYJĄTKOWE OŚWIETLENIE DEDYKOWANE TWOJEJ SYPIALNI

Sypialnia to szczególne pomieszczenie w każdym domu. To tu regenerujemy swoje siły po każdym dniu i chociaż najwięcej czasu spędzamy w ciemności po prostu śpiąc, niezbędnym elementem aranżacji, na który trzeba zwrócić uwagę, jest właśnie oświetlenie. To odpowiednio dobrane światło gwarantuje w niej intymny nastrój i klimatyczną atmosferę, najlepszą podczas odpoczynku. Jest ono przydatne podczas wieczorów z książką, czy przy porannych przygotowaniach. Najlepszym rozwiązaniem jest kilka mniejszych spotów, które będą otulać pomieszczenie subtelnym blaskiem. Aby uzyskać taki efekt wykorzystaj:

– abażurowe lampki nocne,
– lampki nad łóżko do czytania,
– podłogową lampę stojącą,
– kierunkowe kinkiety led nad łóżko,
– oświetlenie led do szafy,
– oświetlenie dekoracyjne i akcentujące.

=mlamp.pl=stojąca-lampa-abażurowa-z-marmurową-podstawą-do-sypialni

2. LAMPKA NOCNA NA STOLIK PRZY ŁÓŻKU

Jako główne oświetlenie w sypialni najczęściej używana jest mała lampka nocna. Jej delikatne światło wystarczy, by wieczorową porą, w relaksującej atmosferze przygotować się do snu.

Tradycyjna lampka z abażurem daje przytulne i miękkie lśnienie, będąc nienarzucającym się bocznym źródłem światła. Dekoracyjne podstawy opraw tego typu dopełniają sypialnię pięknym detalem, a różnorod ność stylistyczna dostępnych modeli sprawia, że każdy znajdzie wyjątkowe oświetlenie idealnie pasujące do wystroju swojej sypialni.


Co jest ważne przy wyborze oświetlenia nocnego?

Jeśli szukasz stojącej lampy nocnej, musisz pamiętać o jednej rzeczy – światło musi być subtelne, nie może być rażące i powinno mieć ciepłą barwę (pamiętaj o dobrze odpowiednich żarówek!). Temu właśnie służy abażur, którego dolna krawędź powinna znajdować się na wysokości 50 cm od poziomu łóżka. Weź to pod uwagę także podczas wyboru nocnego stolika

3. STYLOWA LAMPA WISZĄCA – ALTERNATYWA DLA KLASYCZNEGO OŚWIETLENIA

=mlamp.pl=wisząca-lampa-modernistyczna-szklana-kula-złoty-wysięgnikW poszukiwaniu swojego stylu aranżacyjnego, często sięgamy po ciekawe, alternatywne rozwiązania. Jednym z nich jest zastąpienie lampki nocnej dekoracyjną lampą wiszącą. Aby żyrandol dobrze komponował się we wnętrzu, poszukaj mniejszej oprawy o niewielkiej średnicy. Może być to tuba, stożek, orientalny lampion lub każdy inny kształt, który wielkością będzie pasował do otoczenia, tradycyjnie zajmowanego przez lampkę stojącą na szafce nocnej. Zawieś takie same lampy po obu stronach łóżka lub wykorzystaj dwa, dobrze zestawione, odmienne modele. W pierwszym przypadku podkreślisz we wnętrzu harmonijną, dopracowaną aranżację, w drugim indywidualny styl całego pomieszczenia.

Decydując się na takie rozwiązanie, także pamiętaj o tym, by oprawy były zawieszone nisko – ok. 50 cm nad łóżkiem. Zwróć więc uwagę czy przewód, na którym wisi Twoja wymarzona lampa do sypialni, jest wystarczającej długości.

4. NOWOCZESNY ŻYRANDOL, JAKO DEKORACJA TWOJEJ SYPIALNI

W sypialni lampy dające światło centralne, częściej pełnią rolę dekoracyjnego elementu niż faktycznie używanego oświetlenia, jednak ich strumień świetlny także powinno być miękkie – nie może razić ani burzyć intymnego nastroju. Jeśli zdecydujesz się zawiesić żyrandol lub lampę wiszącą, zwróć więc uwagę na wysokość zwisu. Lampa musi znajdować się niżej niż w innych pomieszczeniach. Najlepiej, aby miała rozpraszające światło, abażurowe klosze lub by światło zostało skierowane wprost na sufit.

Pamiętaj też, aby nie wieszać dużej i masywnej lampy w przestrzeni nad łóżkiem. Takie rozwiązanie nie jest dobre, gdyż leżąc w łóżku możesz poczuć się przytłoczony. Wisząca nad Tobą oprawa może psuć Ci podświadomie nastrój, a nawet zaburzać spokojny sen. Jeśli nie masz możliwości zawieszenia oświetlenia obok łóżka i jesteś zmuszony umieścić ją nad nim, zdecyduj się na plafon lub wiszącą
oprawę o lekkiej konstrukcji, np. z tkaniny, papieru lub piór.

5. LAMPA DO CZYTANIA, CZYLI JAKA?

=mlamp.pl=regulowana-lampa-ścienna-kinkiet-na-wysięgniku-nowoczesny-czarny-do-sypialni

Jeśli lubisz zasięgnąć prasy przed snem, lampa do czytania jest obowiązkowym elementem Twojej sypialni. Nie próbuj na siłę zagłębiać się w lekturę przy świetle nocnej abażurowej lampki. Jest ono za słabe, a dana czynność zmęczy Cię i bardzo źle wpłynie na Twój wzrok. Lepiej będzie jeśli sięgniesz po model oświetlenia, który skutecznie rozjaśni stronice książki. Może to być reflektorowy kinkiet z regulowanym kierunkiem świecenia, regulowana lampa stojąca, a także ledowa lampka na peszlu. Najważniejsze by światło było wystarczająco jasne do czytania, oraz by dzięki regulacji nie raziło w oczy drugiej osoby. Poszukując lampy do czytania warto zwrócić też uwagę na kinkiety, które łączą abażurową lampkę nocną z ledową lampką na peszlu. Taka lampa „2w1” oświetli sypialnię adekwatnie do potrzeb w danej chwili. Wykorzystując kinkiety, pamiętaj też o tym, aby włączniki umieścić w zasięgu ręki osoby leżącej w łóżku. Dzięki temu nikt nie będzie musiał wstawać by zgasić światło

6. OŚWIETLENIE STREF UŻYTKOWYCH – FUNKCJONALE OŚWIETLENIE LUSTRA I SZAFY

=mlamp.pl=oświetlenie-system-szynowy-reflektorki-regulowane-na-listwie-tuby

Obojętnie, czy w Twojej sypialni stoi toaletka, lustro wolnostojące, czy może lustro wisi na ścianie – jeśli chcesz móc się przejrzeć, ocenić skompletowany strój lub wykonać makijaż, musisz dobrać oświetlenie lustra. Zrezygnuj z lamp wieszanych nad jego ramą. Oświetlenie umieszczone w tym miejscu spowoduje cienie na twarzy, więc nie jest to najlepsze rozwiązanie. Lepsze będą kinkiety po obu stronach lustra, które miękkim światłem oświetlą postać, nie taflę zwierciadła. Doskonale spiszą się tu podłużne, pionowe oprawy świecące całą powierzchnią lub wielopunktowe kinkiety z mlecznymi kloszami.

Dzięki oświetleniu niczym z garderoby hollywoodzkiej gwiazdy, każda kreacja i każdy makijaż pokaże swoje piękno. Niczym jednak do tego dojdziemy, trzeba wybrać strój. Przekopując się przez szafę, nawet taką idealnie uporządkowaną, bez światła nic nie znajdziemy. Dlatego wykorzystaj regulowane reflektory sufitowe, wbudowane oczka w panelu nad szafą lub taśm LED montowanych w szafie. Po doświetleniu półek szybko się przekonasz, że znalezienie czegoś na dnie szafy może nie być aż takie trudne

6.7. KAMERALNY KLIMAT STWORZONY DEKORACYJNYM OŚWIETLENIEM

 

=mlamp.pl=dekoracyjna-lampa-kinkiet-ścienny-z-efektem-marmuru-do-sypialni

Kiedy wszystkie ważne strefy są już oświetlone, czas pomyśleć o oświetleniu dekoracyjnym i ogólnym klimacie, jaki daje światło w Twojej sypialni. Jego ciepła barwa musi harmonijnie współgrać z kolorami. Oprawy w większości powinny dawać światło skierowane do góry, ponieważ blask odbity stwarza atmosferę sprzyjającą wypoczynkowi. Oprócz użytkowych lamp możesz dopełnić świetlną aranżację modelami o dekoracyjnym świetle. Uroku dodadzą sypialni kinkiety o subtelnym świetle skierowanym na ścianę lub reflektorki oświetlające wnęki, zdjęcia i inne dekoracyjne elementy. Wyjątkowo funkcjonalnym i efektownym rozwiązaniem jest oświetlenie LED w listwach przypodłogowych, podsufitowych lub za wezgłowiem łóżka. Współpracując ze ściemniaczem daje ono możliwość zmiany nastroju w sypialni w każdej chwili.

Wpadnij również na nasze social media, facebook oraz instagram

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.74 / 5.00 1863 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-21
Jeszcze nie zamontowana
2024-02-20
Bardzo polecam
pixel