Powrót do przyszłości styl mid-century modern

Jednym z najpopularniejszych ostatnio trendów w wystroju wnętrz jest styl skandynawski – nic dziwnego, to w końcu niezwykle piękne połączenie funkcjonalności i ponadczasowej prostoty form (przykłady na to możesz zobaczyć tutaj). Nie jesteśmy jednak pierwszym pokoleniem, które zainspirowało się nordyckim umiłowaniem stylowej ergonomii. W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku projektanci zaczęli szukać nowych sposobów na urządzanie wnętrz, odchodzących od nużącej klasyki. Tak powstał styl mid-century modern, który dziś znów zyskuje na popularności.
Skąd to się wzięło?
Styl mid-century modern stał się nowatorską odpowiedzią na przepych i bogatą ornamentykę wystroju wnętrz z przełomu wieków. Ludzie w powojennej rzeczywistości potrzebowali czegoś nowego, świeżego i nowoczesnego. Projektanci starali się tworzyć przestrzenie, które byłyby otwarte na świat i naturę, ale jednocześnie podporządkowane człowiekowi i wygodne. Wielkie okna, płynnie łączone pomieszczenia, naturalne materiały i proste, przystępne kształty – najważniejsza stała funkcjonalność, pozbyto się zbędnych zdobień i zastąpiono je bezpretensjonalnym pięknem.
Najważniejsze cechy
Styl mid-century to wyobrażenie ówczesnych projektantów na temat futurystycznych wnętrz. Przede wszystkim miało być funkcjonalnie. Meble z tamtych czasów z założenia miały pełnić kilka ról. Łagodne krzywizny, łatwość dopasowania do reszty wnętrza, składania, układania jednego na drugim i dowolnej konfiguracji. Używano materiałów takich jak drewno (również w formie paneli na ścianach i sklejki), nowoczesność przejawiała się także w połączeniach szkła i stali z tworzywami sztucznymi. Charakterystyczne projekty na cienkich nóżkach, obłe kształty, minimalistyczne kompozycje – to wszystko składało się na ówczesne pragnienie nowoczesności, nie tylko na Zachodzie.
Kolory i wzory
Minimalizm kocha kontrasty. We wzornictwie pozwalano sobie na wykorzystanie mocnych kolorów i wzorów, o ile oczywiście nie zaburzały funkcjonalności. Geometryczne kształty, abstrakcyjne wzory w szalonych kolorach i trójwymiarowe desenie. Jaskrawa czerwień, elektryczna pomarańcz, turkusy i żółcie w połączeniu z czernią i bielą tworzyły pożądany efekt. Duże, okrągłe lustra, minimalistyczne ozdoby i efektowne lampy stworzą w Twoim domu nastrój rodem z lat pięćdziesiątych. Lakierowane półki i drzwiczki szafek, welurowe tkaniny i skórzane obicia łączone z plastikiem i drewnem wyglądają wspaniale we współczesnych wnętrzach.
Z czym to się je?
W latach 50. i 60. powstało wiele mebli, które dziś mają status kultowych. Oryginalne projekty z tamtych czasów osiągają dziś ceny tysięcy euro. Oczywiście nie musisz tyle wydawać, żeby osiągnąć zamierzony efekt
Mimo życia za żelazną kurtyną, również w Polsce był to czas odrodzenia w rodzimym wzornictwie. Motyw funkcjonalności świetnie odnalazł się w socjalistycznej codzienności. Widać to szczególnie w popularnych peerelowskich meblościankach czy wielofunkcyjnych tapczanach. Dlatego warto przejrzeć babcine schowki i strychy w poszukiwaniu cennych staroci, a także udać się na pchli targ czy bazarek.
Nierzadko można znaleźć tam istne perełki tego stylu. Istnieje jednak łatwiejszy sposób na zaaranżowanie retrofuturystycznej przestrzeni w Twoim domu. Obejdzie się bez burzenia ścian w celu stworzenia otwartych pomieszczeń oraz bez zgłębiania tajników renowacji sześćdziesięcioletnich mebli. Często wystarczy kilka akcentów, aby wprowadzić upragnioną atmosferę do Twojego domu.
Detale i nie tylko
Nie bój się kolorów. Soczyste zielenie, morskie błękity i intensywne żółcie świetnie komponują się ze sobą i przyciągają wzrok nawet w formie niewielkiego detalu. A skoro o detalach mowa, zainwestuj w dodatki o geometrycznych kształtach, ceramiczne ozdoby w duchu minimalizmu, obłe lampy o nowoczesnych formach. Nie musisz nawet wychodzić z domu – sklepy internetowe są pełne inspiracji, a na =mlamp.pl= znajdziesz tysiące pomysłów na modne lampy. Charakterystyczne kształty w stylu mid-century modern to gwiaździste żyrandole, okrągłe szklane klosze. Zwróć uwagę, aby abażury, zasłony i dywany wykonane były z wzorzystych tkanin w abstrakcyjne desenie, również z prostymi motywami kwiatowymi. Uważaj jednak, żeby nie przesadzić z różnorodnością wzorów, bo przesada jest mało funkcjonalna
Wpadnijcie również na naszego facebooka oraz instagrama