Radzimy jakie oświetlenie dobrać do pokoju dziecka
Pokój dziecka to przestrzeń wymagająca. W tym przypadku istotną kwestią jest oświetlenie, które należy odpowiednio rozmieścić, dobrać rodzaje źródeł światła oraz ich ilość. Na każdym etapie rozwoju Twojego malucha powinieneś zapewnić mu komfort korzystania z jego indywidualnej przestrzeni. Niemowlaki, kilkulatki, jak i dzieci w wieku szkolnym potrzebują odmiennych lamp. Jakich? W dzisiejszym artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie.
Oświetlenie w pokoju niemowlaka
Drogi rodzicu już przed urodzeniem upragnionego maluszka powinieneś zaplanować wygląd jego pokoju. Kwestią niepodlegającą dyskusji jest oświetlenie, którego nie może zabraknąć. Pokój dziecięcy to przede wszystkim miejsce, gdzie Twój szkrab ma czuć się bezpiecznie oraz komfortowo. Jakie lampy wybrać, aby nie wpływały negatywnie na poczucie komfortu najmniejszego członka rodziny? Projekt instalacji elektrycznej powinien uwzględniać zarówno lampy górne, jak i boczne. Najlepiej, by uzupełniały się na niezależnych obwodach, dzięki temu uruchomisz model odpowiedni dla danej czynności oraz chwili.
W pierwszych miesiącach życia noworodka mocne oświetlenie nie jest wskazane. Pisząc mocne, mam na myśli centralnie umieszczone lampy górne bądź wszelkiego rodzaju oświetlenie natynkowe, które emituje intensywne światło. Maluch tuż po urodzeniu większość czasu spędza w pozycji leżącej. Wieczorami patrząc wprost na sufit, nieuniknione jest, że rozprzestrzeniany blask porazi jego wrażliwe oczy. Aby do tego nie dopuścić, należy niemowlakowi zapewnić półmrok, który wpłynie pozytywnie na jego rozwój. Wówczas niezbędna będzie oprawa podłogowa lub jej mniejszy odpowiednik w postaci lampki nocnej. Możesz posiłkować się także kinkietami uwzględniającymi w swej konstrukcji abażury. Jeśli Twoje dziecko lubi zasypiać przy włączonym świetle, nie zapomnij go zgasić, wychodząc z pokoju, ponieważ całkowita ciemność pozytywnie wpływa na narząd wzroku. Żarówki bądź moduły LED zintegrowane z modelami bocznymi powinny rozprzestrzeniać światło o ciepłej temperaturze barwowej w granicach 2700K-2900K. W sypialni malucha warto pomyśleć również o ściemniaczach zintegrowanych zwłaszcza z lampą sufitową. Gdy zapalisz ją podczas pielęgnacji czy przewijania dostosujesz światło do chwilowej potrzeby. Nie zapomnij także o świetle dziennym! W początkowym etapie rozwoju niemowlęcia za dnia okno należy przysłonić, by promienie słońca go nie oślepiały.
Lampy w domowym wnętrzu kilkulatka
Kilkuletni maluch jest w stanie swobodnie poruszać się po swoim pokoju, dlatego na tym etapie dużą wagę należy przywiązać do jego bezpieczeństwa. Najlepiej lampy umieścić tak, by Twoje dziecko nie miało do nich dostępu. Tutaj nie wchodzą w grę szklane klosze, wystające kable w zasięgu ręki oraz oświetlenie ulokowane na wysokości, która narazi szkraba na poparzenie wskutek dotknięcia nagrzanej oprawy. Modele ustawione na meblach, a także lampa podłogowa nie zda egzaminu. Ponieważ istnieje ryzyko niefortunnego potknięcia podczas zabawy lub przewrócenia konstrukcji z powodu nieokiełznanej ciekawości. W tym przypadku sprawdzą się wcześniej wymienione kinkiety, lampka nocna lokowana na ścianie obok łóżka oraz oprawy przytwierdzane do sufitu w postaci lamp wiszących, plafonów bądź subtelnych wpustów. Modele przytwierdzone do sufitu warto uzupełnić poprzez źródło światła o neutralnej temperaturze barwowej. 3000K-3500K, która jest najbardziej zbliżona do światła dziennego. W tę rolę warto wcielić diody LED, ponieważ są energooszczędne oraz oddają znacznie mniej ciepła niż tradycyjne świetlówki. Tak wyposażone oświetlenie górne z pewnością będzie sprzyjać zabawie i poznawaniu nowych rzeczy.
Ponadto, ciekawym rozwiązaniem w pokoju kilkuletniego domownika są żarówki muzyczne, z którymi można połączyć się przez Bluetooth. Nie tylko profesjonalnie rozświetlą wnętrze, ale też wypełnią je kolorami oraz muzyką. Przy użyciu smartfona włączysz kołysankę czy też ulubioną melodię Twojego dziecka, która pozwoli mu szybko zasnąć.
Wymagania dziecka w wieku szkolnym
Pokój ucznia to przede wszystkim miejsce do nauki, ale i przestrzeń do zabawy, rozwijania pasji, spotkań z rówieśnikami, odpoczynku, a także snu. Dziecko w wieku szkolnym do optymalnego rozwoju oraz komfortowego działania, oprócz modeli oświetlenia wymienionych w poprzedniej części artykułu. Potrzebuje także lampy biurkowej lub oprawy ulokowanej bezpośrednio nad blatem. Odrabianie lekcji wymaga skupienia, dlatego warto zintegrować oprawę z żarówką o zimnej temperaturze barwowej powyżej 4000K, dzięki której łatwiej skoncentrować się na wyznaczonym zadaniu. Pamiętaj, aby tak silne źródło światła łączyć jedynie z oświetleniem biurkowym. Ponieważ blask nie będzie miał pozytywnego oddziaływania w przypadku rozjaśniania większej powierzchni użytkowej. Świetlówka powinna zachowywać współczynnik odwzorowywania barw na poziomie 80CRI.
Przeważnie na biurku znajduje się również laptop, który jako powszechny asortyment współczesnych pokoi starszych dzieci, służy do przeglądania stron internetowych, grania w gry, poszerzania wiedzy, rysowania bądź oglądania ulubionych kreskówek. Komputer, aby nie obciążał narządu wzroku także powinien być prawidłowo rozjaśniony, poprzez lampkę biurkową, kinkiety na wysięgnikach lub oprawę wiszącą.
Nieprzeciętny design
Nie zapominaj również o tym, że oświetlenie w pokoju dziecięcym powinno wyróżniać się oryginalną formą. Już nawet dla kilkuletniego dziecka ma znaczenie to, jak wygląda jego pokój. Ulubiona postać z kreskówki, zwierzątko bądź odzwierciedlanie pasji w postaci kształtu lampy sprawi, że maluch będzie chciał jeszcze więcej czasu spędzać w swoim dziecięcym królestwie. Decydując się na oświetlenie dekoracyjne warto, by było one spójne kolorystycznie z pozostałą częścią wystroju. Zróżnicowany asortyment dostępny w sklepie =mlamp.pl= pozwoli stworzyć Ci wymarzony pokój dla księżniczki, fana misiów lub małego sportowca. Intensywność barw w połączeniu z pomysłową konstrukcją podkreśli charakter domowego wnętrza oraz wprowadzi do niego bajkową aurę.