Zapisz na liście ulubioncyh
Stwórz nową listę ulubionych

Styl WABI-SABI – doceń niedoskonałości

2019-04-25
Styl WABI-SABI – doceń niedoskonałości

Jakiś czas temu w świecie designerów pojawił się trend, z którym część naszej ekipy chętnie się identyfikuje. Mówimy o japońskiej filozofii wabi-sabi, która zdobywa serca projektantów wnętrz na całym świecie. Jego założeniem jest odrzucenie perfekcyjnego, sterylnego wystroju na rzecz doceniania rzeczy, które nie są doskonałe.

Życie jak z obrazka

mlamp.pl-styl-wabi-sabi-w-oświetleniu

Przytoczone stwierdzenie może wydawać się oczywiste i banalne, ale w obecnych czasach, kiedy większość z nas pędzi w pościgu za karierą czy pieniędzmi, trzeba sobie o tym przypominać. To proste przyjemności są w życiu najważniejsze i coraz częściej się z tym zgadzamy – widać to na przykładzie popularności duńskiego trendu hygge, szwedzkiego lagom, a także szkockiego cosagach. Każda z tych koncepcji uległa jednak konsumpcjonizmowi. W drodze do tego miłego, prostego szczęścia, chyba nieco zagubiliśmy się na krętych ścieżkach perfekcyjnych profili na Instagramie, lśniących okładek lifestyle’owych magazynów oraz pięknych (i mało realistycznych) ujęć na vlogach. Potrzeba nam czegoś nowego, co nie będzie wymagało prowadzenia idealnego życia. I tu z odsieczą przychodzi japoński styl wabi-sabi.

Prostota i szczegóły

mlamp.pl-styl-wabi-sabi-w-oświetleniu-prostota-wystroju

Przesłanie wabi-sabi dotyczy pokornego przyjmowania tego, co daje nam los. Zadowolenie z tego, co mamy i docenianie życia w zgodzie z naturą to idee charakterystyczne w kręgu mieszkańców Dalekiego Wschodu. Dodatkowo ta filozofia łączy się ze spokojną akceptacją przemijania i umiejętności zauważania ulotnych momentów. Dostrzeganie piękna w rzeczach oraz miejscach niedoskonałych jest kluczem do osiągnięcia szczęścia, i czerpania go ze wszystkich aspektów życia. Oczywiście, spróbuj sugerować się popularnymi profilami na platformach społecznościowych, ale tu chodzi o to, aby wszystko, co wiąże się z wabi-sabi przedstawiało w stu procentach CIEBIE.

Sztuka życia zaczyna się w domu

mlamp.pl-styl-wabi-sabi-w-oświetleniu-prostota-wystroju-minimalizm

Wabi-sabi to wciąż minimalizm, ale w nowym wydaniu. Na fali popularności poradników azjatyckiej guru sprzątania Marie Kondo, my również radzimy zrobić porządek z przedmiotami, które już macie. Dodatkowo możecie zadbać o recykling, przekazując rzeczy innym nadając im nowe życie. Brzmi dobrze, prawda? Rozejrzyjcie się teraz w swoim otoczeniu i zwróćcie uwagę na drobiazgi, które zostawiliście. Wabi-sabi to sztuka doceniania tego co może jest stare i zniszczone, ale posiada duszę. Każdy przedmiot w domu powinien wskazywać na to, że w tym wnętrzu żyje się pełnią życia.

Dobre otoczenie

mlamp.pl-styl-wabi-sabi-w-oświetleniu-prostota-wystroju-japoński-minimalizm

Skupcie się kompleksowo na przestrzeni, w której codziennie mieszkacie. Japoński minimalizm doskonale łączy się z wszelkimi niedoskonałościami. Nie przejmujcie się podniszczoną ścianą, ani tym, że stół w kuchni lata świetności ma za sobą. Ważne, że zbiera się przy nim cała rodzina przy wspólnych posiłkach. Twój ulubiony kubek ma obtłuczone ucho? Nie szkodzi, przecież to właśnie z niego herbata smakuje najlepiej. Doceń to, że te przedmioty nie są nowe i piękne. To znak przemijania. Właśnie z takimi wnętrzami świetnie będą komponować się jasne, naturalne barwy. Kolory ziemi i organiczne materiały stworzą estetykę, która przetrwa lata, a o to nam przecież chodzi.
Skorzystajcie z naturalnych surowców, takich jak drewno i nieoszlifowany kamień, a także len, juta, wełna i wiklina. Ręcznie robione ozdoby, dywaniki i narzuty to doskonały sposób na podkreślenie przemyślanego wnętrza.


Jeśli chodzi o dekoracje, najważniejszą ich cechą jest ich przydatność i praktyczność. Zamiast pięknych bibelotów, postawcie na użyteczną ceramikę lub skromne rośliny, poprawiające jakość powietrza. Oprócz tego, chyba najbardziej funkcjonalnymi dodatkami są lampy – właśnie dlatego tak lubimy tę branżę. Poniżej znajdziecie kilka modeli, które fantastycznie wkomponują się w trend wabi-sabi:

1) Klasyczny druciak

Druciane lampy to co prawda nawiązanie do stylu hygge i jego pochodnych, ale ciekawa, ciepła atmosfera, którą wprowadzają do każdego wnętrza oraz nieco surowy wdzięk, sprawdzą się doskonale w kompozycjach inspirowanych japońskim stylem życia.mlamp.pl-druciana-lampa-wisząca-czarna-w-stylu-hygge-dekoracyjna-żarówka

2) Minimalizm formy

Prosty, betonowy klosz będzie harmonizował z większością aranżacji, a jego ciekawa faktura ukazująca naturalne niedoskonałości sprawi wyjątkowe wrażenie.mlamp.pl-minimalistyczna-lampa-wisząca-betonowy-zwis-szary

3) Połączenie materiałów

 

Na pozór nie pasujące do siebie elementy, szklana kula i metalowa klatka, w efekcie tworzą nietuzinkową konstrukcję. Oprawa interesująco podkreśli walory wnętrza.mlamp.pl-druciana-lampa-wisząca-metalowa-czarna-klatka-loft-kula-ball

4) Postarzana kopuła

 

To pokrycie stylizowane na zniszczone działaniem czasu, jest największym atutem preferowanej lampy. Rdzawo-złote wykończenie tworzy niebanalną powłokę idealnie wpisującą się w daną stylistykę.mlamp.pl-lampa-wisząca-miedziana-kopuła-zwis-retro-rdzawa

5) Ekologiczna propozycja

 

Model wykonany z drewnianych belek perfekcyjnie podkreśli charakter wnętrz wabi-sabi. Lampa podłogowa dostępna w wersji olejowanego dębu lub orzecha jest kwintesencją niewymuszonej prostoty.

mlamp.pl-nowoczesna-lampa-stojąca-dekoracyjna-drewniana-led

 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.74 / 5.00 2525 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-12
Wszystko oki
2024-11-04
Doskonały kontakt ze sklepem cenię sobie najbardziej. Moja lampa była zmieniana (inny kolor, inna wysokość). Sklep pośredniczył w indywidualizacji zamówienia z producentem. Szybka i precyzyjna odpowiedź. Czuło się chęć pomocy. Nie było problemu ze zwrotem. Polecam serdecznie
pixel