Systemy szynowe – szynoprzewody – jak przygotować się do zakupu
Oświetlenie szynowe, reflektory na szynie czy szynoprzewody. Pod każdą z tych nazw kryje się ten sam produkt – system szynowy. Wspomniany mechanizm systematycznie zyskuje coraz większą popularność. Obecnie to nie tylko rozwiązanie wykorzystywane do oświetlenia ekspozycji sklepowych, ale nieodzowny element prywatnych salonów, długich korytarzy oraz obszernych kuchni. Zainteresowania związanego z tym tematem jest tyle samo, jak i budzących się wątpliwości. Co to właściwie system szynowy, jak działa i gdzie go umieścić? W dzisiejszym artykule znajdziesz odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania.
Co to właściwie system szynowy, jak działa i gdzie go umieścić?
Oświetlenie szynowe niezawodne w każdym wnętrzu
Jednofazowy czy trójfazowy?
Jakie akcesoria dobrać?
Jak zamówić?
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Co to właściwie system szynowy, jak działa i gdzie go umieścić?
Systemy szynowe to układy oświetleniowe montowane do sufitu, które umożliwiają zasilanie wielu lamp przy użyciu jednej linii. Bez względu na wielkość, rodzaj oraz kształt przestrzeni, trwały produkt zaprezentuje się efektownie i perfekcyjnie spełni wyznaczone zadanie. W skład omawianego mechanizmu wchodzi szereg elementów – szyny, łączniki, uchwyty do mocowania, zasilanie, zaślepki oraz oczywiście oprawy. Niech nie przerazi Cię ilość części składowych, ponieważ nie ma ona znacznego wpływu na szybki i prosty montaż struktury świetlnej. Jednak, aby przejść do instalacji, najpierw trzeba podjąć fundamentalne decyzje w kwestii kupna i doboru detali.
Oświetlenie szynowe niezawodne w każdym wnętrzu
Systemy szynowe to perfekcyjne rozwiązanie do nowoczesnych domów i mieszkań. Funkcjonalny mechanizm sprawdzi się w dużym salonie, kuchni, długim korytarzu oraz pomieszczeniu o nieco mniejszej powierzchni użytkowej, jak garderoba. W tych lokalizacjach układ samodzielnie spełni funkcję głównego źródła światła, ale sprawdzi się również, jako wysublimowane oświetlenie punktowe. Modyfikacja położenia opraw i kierunku świecenia, pozwoli wyeksponować wybrany asortyment, np. obrazy, blaty lub pamiątki rodzinne.
Ponadto, szynoprzewody ułatwią wykonywanie codziennych obowiązków, bez konieczności używania pozostałych lamp obecnych w danej przestrzeni. Poprzez bezpośrednią, a także nieoślepiającą wiązkę światła, reflektory pozwolą skupić wzrok na konkretnym obszarze. Modele szynowe polecane są szczególnie osobom wymagającym, które cenią prostotę, użyteczność i oszczędność czasu w trakcie urządzania domu.
Uniwersalność systemu szynowego znajdzie zastosowanie również w budynkach biurowych, handlowych, przestrzennych pokojach nowoczesnych hoteli, oryginalnych restauracjach, kawiarniach, minimalistycznych klubach oraz pubach. Reflektory na szynie prądowej sprawdzą się w aranżacjach salonów kosmetycznych i fryzjerskich, pracowniach fotograficznych, galeriach sztuki czy sklepach. W wymienionych miejscach lampy powinny zostać ulokowane bezpośrednio nad powierzchnią użytkową, aby ułatwić wykonywanie danych czynności. Funkcja regulacji nachylenia kąta światła sprawdzi się zwłaszcza podczas odnawiania wystroju wnętrza. W tym przypadku, konieczności zmiany opraw jest zbędna, ponieważ łatwo rozszerzysz zastosowanie omawianej sceny świetlnej. Poprzez system szynowy nadasz wymienionym pomieszczeniom właściwego klimatu i oczekiwanego prestiżu.
Jednofazowy czy trójfazowy?
System szynowy dzielimy na dwie podstawowe kategorie – jednofazowy i trójfazowy. Zasadniczą różnicą jest ilość jednocześnie uruchamianych źródeł światła, które ulokowano na szynach prądowych. W układzie jednofazowym tym samym włącznikiem zapalisz wszystkie lampy znajdujące się na przewodzie, natomiast trójfazowy pozwala na niezależność, dzięki trzem osobnym obwodom. System dostosowany pod podwójny włącznik, poprzez kliknięcie uruchomi jedynie wybrane żarówki w obrębie tej samej szyny. Przykładowo, mogą to być skrajne lub środkowe reflektory.
Jakie akcesoria dobrać?
Po podjęciu decyzji o najkorzystniejszym dla Ciebie rozwiązaniu fazowym przyszedł czas na dobór odpowiednich szyn. W sklepie =mlamp.pl= dysponujemy elementami natynkowymi oraz podtynkowymi o długości 1 m lub 2 m. Standardowo szynoprzewody montowane są bezpośrednio do sufitu, jednakże ze względu na zróżnicowane zastosowanie, istnieje możliwość ulokowania ich na specjalnych, zwieszanych linkach, które także znajdziesz na naszej stronie.
Aby wszystko prawidłowo działało, musisz również zaopatrzyć się w element zasilający, uchwyty do mocowania oraz końcówki szyn, potocznie zwane zaślepkami. W przypadku bardziej złożonej siatki niezbędne są łączniki. Wyróżniamy dwa typy złączy – wewnętrzne i zewnętrzne, które dostępne są w wariancie elastycznym bądź sztywnym. Wśród nich znajdują się klasyczne łączniki zwane prostymi, a także modele przeznaczone do budowy łamanych linii oświetlających – narożniki (L), łączniki trójdrożne (T) oraz czterodrożne (X). Dzięki nim stworzysz niepowtarzalne konstelacje, podkreślające charakter pomieszczeń. Wybór opraw to ostatni i niezbędny etap kompletowania systemu szynowego. W tym przypadku wszystko zależy od Twoich indywidualnych potrzeb. Linie zasilające oprócz montowania reflektorów, umożliwiają lokowanie lamp wiszących. Modele zawieszane nie muszą być produktami wykonanymi specjalnie z myślą o szynoprzewodach. Przy użyciu szczególnego adaptera funkcję oświetlenia szynowego spełni duża część ogólnodostępnych opraw. Jednak należy zaznaczyć, że nie wszystkie. W celu wykluczenia konkretnych produktów warto skontaktować się z nami.
Szynoprzewody warto zestawiać i formować na planie kwadratu bądź prostokąta. Wewnętrzne łączniki pozwolą zbudować unikalne układy, między innymi o kształcie litery T, C, a także L. Ponadto, istotną kwestią jest kolor części, które stanowią podstawę mechanizmu. Najlepiej by tonacja była taka sama, co w późniejszym czasie dobrane reflektory, aby całość prawidłowo komponowała się z aranżacją wnętrza.
Pamiętaj o tym, że nie każda oprawa pasuje do danej szyny, dlatego lampy, jak i pozostałe akcesoria powinny pochodzić od tego samego producenta.
Jak zamówić?
Jeśli zdecydowałeś się na zakup systemu szynowego w pierwszej kolejności przygotuj rysunek techniczny uwzględniający:
-długość szyn,
-rozmieszczenie szyn,
-miejsce źródła zasilania,
-ilość planowanych punktów świetlnych.
Rysunek nie musi być wykonany profesjonalnie. Może być to odręcznie narysowany schemat (zdjęcie) planowanego systemu szynowego z uwzględnieniem systemu szynowego.
Wówczas prosimy o przesłanie wspomnianego rysunku na: kontakt@mlamp.pl,
wtedy też będziemy mieli możliwość dobrania odpowiednich akcesoriów i przedstawienia ewentualnej wyceny.
Przykład rysunku technicznego:
ODPOWIEDZI NA NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA:
Czy mogę połączyć części różnych producentów?
Nie. W przypadku szynoprzewodów konieczne jest zastosowanie wszystkich elementów pochodzących od jednego producenta.
Czy mogę połączyć system szynowy 3-fazowy z 1-fazowym?
Nie, systemy szynowe jedno – i trójfazowe nie łączą się ze sobą.
Jak odpowiednio dobrać akcesoria?
W celu doboru akcesoriów skontaktuj się z naszymi specjalistami uprzednio przygotowując rysunek techniczny. Oni dobiorą odpowiednie elementy potrzebne do systemu szynowego.
Czy szyny można docinać?
Tak, jak najbardziej w domu można dociąć szynę do odpowiedniej, pasującej nam długości.
Czy szyny można ze sobą łączyć?
Tak, za pomocą specjalnych łączników.
Czy zamontowane reflektorki można przesuwać?
Tak, system szynowy powstał z myślą, żeby oprawy można było ustawiać według indywidualnych potrzeb, dzięki szynie po której można je przesuwać.
Czy do zamontowanego systemu szynowego można dopinać dodatkowe reflektorki?
Tak, do systemu szynowego można dopinać dodatkowe reflektorki.
Gdzie wyprowadzić zasilanie do systemu szynowego?
Zależy to od producenta, którego system szynowy planujemy kupić. U niektórych zasilanie koniecznie trzeba umiejscowić początku szynoprzewodu, a u innych można wyprowadzić w środku systemu szynowego.
Jeśli masz dodatkowe pytania skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@mlamp.pl.
Pomożemy Ci w doborze szynoprzewodu dostosowanego do Twoich potrzeb.