W sercu lampy, czyli jak wybrać żarówkę
Przy wyborze oświetlenia do naszych domów kierujemy się wieloma kwestiami, ale nie zawsze zwracamy należytą uwagę na taki (wydawałoby się) szczegół, jak żarówkę. A niesłusznie! Odpowiednio dobrane źródło światła staje się przecież prawdziwym sercem lampy. Na pozór przerażać może ilość rodzajów żarówek, ich specjalistyczne opisy i techniczne detale. Nie ma się jednak czego bać. Gwarantujemy, że z naszym poradnikiem wybór żarówki do nowo kupionej lampy lub zastąpienie przepalonego źródła światła nowym modelem stanie się czystą przyjemnością.
Podstawowe rodzaje
Najstarszym i najbardziej tradycyjnym rodzajem źródła światła są żarówki żarowe. Działają dzięki wolframowemu żarnikowi umieszczonemu w szklanej bańce w warunkach próżni lub wypełnionej gazem szlachetnym. W obecnym czasach, z uwagi na ich wady, coraz częściej staramy się ich unikać oraz wycofywać ze sprzedaży na terenie całej Unii Europejskiej. Są co prawda tanie, ale mało sprawne i nietrwałe. Kolejną wadą jest ich mocne nagrzewanie się – 95% energii pobieranej przez takie źródło światła zamienia się w wydzielane ciepło. Dodatkowo jest tylko jedna barwa światła – biała ciepła.
Nieco lepszą alternatywą dla tradycyjnych żarówek są te halogenowe, a zwłaszcza ich energooszczędne odmiany. Zasada ich działania jest podobna, z tą różnicą, że w szklanej bańce takiej żarówki z gazem obojętnym znajduje się dodatkowo halogen, który zwiększa skuteczność źródła światła. Technologia ta sprawia, że żarówki stają się bezpieczniejsze, występują w różnorodnych rozmiarach i kształtach, a ich światło jest przyjemne dla oka i wiernie oddaje barwy. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne – żarówki halogenowe są stopniowo likwidowane.
Diody LED
Coraz większą popularnością (na szczęście!) cieszą się świetlówki oraz energooszczędne diody LED. Te pierwsze wykorzystują do działania zjawisko wyładowań jarzeniowych, które wzbudzają promieniowanie ultrafioletowe we wnętrzu świetlówki, co sprawia, że emituje ona światło na zasadzie luminescencji. Ich trwałość i skuteczność świetlna pokonuje z łatwością tradycyjną żarówkę. Mniej się nagrzewają i można uzyskać za ich pomocą różne barwy światła. Pozwalają na mniejsze zużycie prądu, choć według norm bezpieczeństwa, nie są klasyfikowane jako żarówki energooszczędne. Niestety przy ich użyciu dość często występują problemy z jednolitością i jakością światła, są wrażliwe na częste włączanie i wyłączanie, a także nie oddają wiernie barw otoczenia.
Lampy LED są przez nas często polecane z uwagi na wysoką wydajność i oszczędność energii. Różnorodność ich kształtów i gwintów sprawia, że są wyjątkowo dobrymi zamiennikami dla innych żarówek. Emitują światło dzięki diodom elektroluminescencyjnym. Do ich dodatkowych zalet należy wysoka sprawność świetlna, wyjątkowa ilość dostępnych kolorów światła, niewielkie wydzielanie ciepła i brak toksyn w ich wnętrzu. Są co prawda droższe, niż ich tradycyjne odpowiedniki, jednak cena szybko się zwraca z uwagi na długotrwałość ich działania.
Gwinty i kształty
W sklepie =mlamp.pl= posiadamy bardzo zróżnicowaną ofertę i każdy znajdzie żarówkę dla siebie! Gwinty i trzonki będące zakończeniem źródła światła to bardzo istotna sprawa przy zakupach. Każda lampa powinna mieć odpowiednie oznaczenie, informujące nas o rodzaju żarówki, która będzie do niej pasować. W naszym sklepie dostępne są następujące, najpopularniejsze zakończenia żarówek:
E27 – duży, wkręcany gwint, stosowany powszechnie w domowych instalacjach i większości lamp,
E14 – podobny, choć mniejszy gwint, równie często stosowany, choć zazwyczaj w lampach o mniejszej mocy,
GU10 – wtyk montowany na zatrzask, używany w świetlówkach, LEDach i halogenach. Najczęściej stosuje się go w reflektorach i lampach, kierujących światło w dół,
G9 – wtyk w postaci widełek z „pętelkami”, stosowany w lampach LED i halogenowych,
G53 – używany przy płaskich, szerokich żarówkach halogenowych i LED,
GU5.3 – Żarówkę z tym gwintem najczęściej stosuje się przy reflektorkach o niskim napięciu.
Taśmy LED – w tym przypadku diody rozmieszczone są na taśmie, którą możesz zamontować lub przykleić w dowolnym miejscu, przycinać i łączyć ze sobą. Sprawdzi się idealnie, gdy zechcesz podświetlić szeroką przestrzeń, meble lub podwieszany sufit. Występują w jednym lub wielu kolorach naraz, które często można zmieniać za pomocą pilota.
Oprócz odpowiedniego zakończenia żarówki, ważna jest również jej forma. Źródła światła dostępne w naszym sklepie występują w wielu kształtach i kolorach, od tradycyjnej, kulistej postaci, po takie przypominające płomyk lub świecę. Dekoracyjne żarówki w stylu retro, wyglądające, jakby wyszły właśnie spod ręki Edisona sprawdzą się świetnie w industrialnych oprawach. Fantazyjne, geometryczne formy w wielu barwach będą doskonałym uzupełnieniem wielu eklektycznych wzorów. Podłużne, niewielkie żarówki i płaskie – reflektorowe z łatwością dopasują się do lamp o nietypowych kształtach. Mamy nawet takie wyposażone w głośnik i pułapkę na owady!
Barwa światła
Kolejną ważną cechą, którą powinniśmy kierować się przy wyborze, jest barwa światła, jaką emituje. Wiadomo, że w niektórych pomieszczeniach mamy ochotę się zrelaksować, a w innych potrzebna jest energetyczna atmosfera, która zachęci nas do kreatywnego myślenia. Dlatego warto sprawdzić oznaczenie barwy światła na opakowaniu produktu i wybrać odpowiednią żarówkę. W poniższej tabeli sprawdź co oznacza dana barwa i gdzie najlepiej się sprawdzi:
2700-3300 K | ciepła | Domy i mieszkania (sypialnie, salony), hotele i restauracje, bary, puby; sprzyja relaksowi i wytwarza wyjątkowo przytulną atmosferę |
3300-4000 K | neutralna | Mieszkania (łazienki, korytarze), lokale komercyjne: biura, sklepy, magazyny; bardzo podobna do światła słonecznego |
powyżej 4000 K | zimna | Lokale komercyjne: biura, sklepy, galerie handlowe, warsztaty i pracownie; tworzy pobudzający nastrój i ożywia |
Waty a lumeny
Wszyscy znamy jednostkę zwaną watami (W). Od zawsze określano nią moc żarówek. Czasy się jednak zmieniają, a wraz z nimi typy źródeł światła. Standardowa klasyfikacja musiała także ulec zmianie – współczesne żarówki pobierają przecież znacznie mniej mocy, zachowując taką samą (lub lepszą) jakość światła. Obecne ważniejszym parametrem staje się ilość lumenów czyli długości strumienia świetlnego. Wydaje się skomplikowane? Wspomóżmy się zatem przykładami.
Tradycyjna żarówka żarnikowa o mocy 40W daje nam ok. 350 lumenów, podczas gdy jej odpowiednik LED taki sam strumień świetlny uzyska przy mocy zaledwie 7,5W. Widzicie różnicę? Oczywiście, że tak!
Co nam jednak mówi informacja o ilości lumenów i jak wykorzystać ją w praktyczny sposób? Poniższa tabelka przedstawia w jasny sposób, w jakim pomieszczeniu najlepiej wykorzystać żarówkę o danej mocy.
136 lumenów | delikatne światło: lampka nocna, kinkiet |
220 – 250 lumenów | kinkiety w jadalni, toalecie |
470 lumenów | lampka do czytania, oświetlenie punktowe, gabinet, pokój dziecięcy |
806 – 1520 lumenów | główne źródło światła: lampa sufitowa w kuchni lub łazience |
Mamy nadzieję, że tym artykułem rozjaśniliśmy nieco kwestię wyboru żarówki. W przypadku wątpliwości nasi specjaliści na pewno doradzą odpowiedni wybór.