Zapisz na liście ulubioncyh
Stwórz nową listę ulubionych

Wiosenne porządki – jak czyścić lampy?

2018-05-16
Wiosenne porządki – jak czyścić lampy?

Wróg każdej Pani domu – kurz, osadza się równie szybko na lampach, jak na meblach czy innych elementach wystroju pomieszczeń. Utrzymanie opraw w czystości nierzadko jest skomplikowanym zadaniem ze względu na materiały, z jakich wykonano oświetlenie. Jednak warto zainwestować swój czas, by lampy prezentowały się efektownie i prawidłowo wypełniały wyznaczone zadanie w domowych aranżacjach.

Oświetlenie z powodu rozbudowanych konstrukcji oraz trudno dostępnych do wyczyszczenia miejsc często pomijane jest podczas pracochłonnego procesu, jakim są generalne porządki. Aby Twoje lampy właściwie spełniały podstawową funkcję, należy zadbać o ich wygląd. Dzisiejszy wpis usatysfakcjonuje naszych klientów często pytających o oświetlenie łatwe w utrzymaniu czystości oraz osoby, które przygotowują się do wiosennego sprzątania. Wymienione wskazówki rozwieją szereg wątpliwości i staną się przydatne nie tylko podczas porządków popularnych w tę porę roku, ale każdego razu, gdy postanowisz zatroszczyć się o własne oprawy oświetleniowe.

Na początku przede wszystkim ustalmy, z jakim rodzajem oświetlenia mamy do czynienia podczas sprzątania, aby prawidłowo dopasować sposób czyszczenia. Są to:

  • Lampy kryształowe
  • Oprawy ze szklanymi kloszami
  • Lampy z abażurami materiałowymi
  • Oprawy wykonane z tworzyw sztucznych
  • Lampy z dodatkiem naturalnych elementów
  • Oprawy bez kloszy (żarówki)
  • Lampy powstałe z metalowych części

mlamp.pl-oświetlenie-twojego-domu-włącznik-do-światłaPAMIĘTAJ! Wyłącz zasilanie lampy przed rozpoczęciem czyszczenia. Jeśli konstrukcja oświetleniowa na to pozwala, zalecamy jej rozmontowanie i wyjęcie żarówek, dzięki temu łatwo pozbędziesz się wszelkich zabrudzeń, nawet tych zgromadzonych w najbardziej trudno dostępnych miejscach.

Oprawy kryształowe

mlamp.pl-kryształowa-lampa-wisząca-crystal-w-stylu-glamour-przezroczystyW przypadku lamp kryształowych bardzo ważna jest systematyczność, ponieważ kurz na tego typu kloszach jest szczególnie widoczny. Dbanie o błyszczący żyrandol wymaga przecierania jego konstrukcji kilka razy w tygodniu. W tym celu możesz użyć ściereczki wykonanej z mikrofibry, różnorakich pędzelków lub specjalnych szczotek przeznaczonych do usuwania kurzu. Podczas codziennej pielęgnacji, jako zamiennik warto zastosować odkurzacz z cienką końcówką, który wciągnie niebezpieczne dla zdrowia roztocza. Jednak jeśli rozpoczynasz kompleksowy proces oczyszczania, oprawę warto zdjąć i w miarę możliwości rozłożyć na czynniki pierwsze, aby później cieszyć się efektem nieskazitelnie pięknej lampy.

Przystępując do czyszczenia elementów kryształowych najlepiej uszykować dwa naczynia. Jedno przeznaczone na wodę z dodatkiem dowolnego detergentu, natomiast drugie zawierające wodę w połączeniu z octem. Roztwór możesz łatwo wykonać, mieszając 1 litr wody z 1 łyżką octu. Należy zaznaczyć, że woda przeznaczona do mycia powinna być letnia lub całkowicie zimna. Po zanurzeniu i oczyszczeniu w pierwszej misce, kryształki wypłucz w pojemniku z dodatkiem octu, ponieważ zapobiegnie to powstaniu zacieków.  Na koniec drobne elementy wskazane jest przetrzeć, przy użyciu wacika nasączonego alkoholem, dzięki temu żyrandol będzie się pięknie błyszczał.

Oprawy ze szklanymi kloszami

mlamp.pl-lampa-wisząca-szklana-kula-ball-z-abażurem-w-stylu-skandynawskimOświetlenie uwzględniające w swej konstrukcji klosze lub drobne elementy wykonane ze szkła, tak jak lampy kryształowe bardzo uwydatniają pokrycie w postaci kurzu. Sposób mycia tafli jest taki sam jak w przypadku opraw wymienionych powyżej. Kompleksowe czyszczenie w wodzie z płynem do mycia naczyń lub innym detergentem to pierwszy etap. Następnie w celu zniwelowania zacieków należy dobrze wypolerować klosz przy użyciu bawełnianej szmatki lub bezpośrednio zanurzyć go w roztworze z wody oraz octu i pozostawić do wyschnięcia.

Oprawy z abażurami materiałowymi

mlamp.pl-abażurowa-lampa-wisząca-z-kryształami-crystal-w-stylu-glamour-białaWiosenne porządki w wielu domach z pewnością obejmują lampy z materiałowymi abażurami. Tego typu oprawy również należy regularnie oczyszczać z kurzu. Nieznośne pyłki najlepiej usuwać przy użyciu odkurzacza, który pozwoli na dokładne zniwelowanie wszelkich osadów z roztoczy. Jeśli klosz Twojego oświetlenia wymaga dokładniejszego wysprzątania, to w pierwszej kolejności szczegółowo zapoznaj się z informacjami od producenta. W przypadku, gdy nie zabrania on moczenia materiału, polecamy wyprać go ręcznie. Do miski z letnią wodą dodaj środek czyszczący, a następnie zanurz w niej abażur. Przy użyciu gąbki delikatnie usuń zabrudzenia i dokładnie spłucz. Końcowym etapem jest suszenie im szybsze, tym lepsze, ponieważ uniemożliwi to powstanie zacieków. Osoby, które chcą uniknąć bezpośredniego wkładania klosza do wody, polecamy zaopatrzyć się w zwilżoną szmatkę. Lekko przecierając konstrukcję, efektownie usuniesz warstwę kurzu.

Oprawy wykonane z tworzyw sztucznych

Klosze wykonane z tworzywa sztucznego należy umyć w ten sam sposób jak abażury materiałowe. Możesz zamoczyć je wodzie z popularnym płynem do mycia naczyń lub mydłem i następnie zetrzeć kurz przy pomocy gąbki bądź szmatki. Po skrupulatnym oczyszczeniu plastikowej części lampy wystarczy dokładnie ją wytrzeć, aby uniknąć nieprzyjemnych dla oka zacieków.

Lampy z dodatkiem naturalnych elementów

Oferowane produkty w sklepie =mlamp.pl= to często lampy, które urozmaicono przez elementy z tworzyw naturalnych. Abażury z dodatkiem wikliny możesz oczyścić na kilka sposobów, jednak przede wszystkim pamiętaj o tym, aby nie moczyć ich wodą zmieszaną z płynem do naczyń lub innym detergentem. Zabrudzenia z ekologicznych kloszy usuniesz, dzięki roztworowi wody z octem, który wykonasz, mieszając 1 litr wody z 1 łyżką octu. Alternatywą jest użycie wody utlenionej, kwasku cytrynowego lub sody oczyszczonej również zmieszanej z wodą. Takie zabiegi zapobiegną powstawaniu plam oraz zniweczą proces ciemnienia wikliny.

mlamp.pl-ekologiczna-lampa-wisząca-prostokątna-drewniana-z-półką-ledPlamy z farby na drewnianych elementach, które przypadkiem powstały podczas remontu możesz usunąć przy użyciu ciepłej wody. Dodaj do niej powszechny środek czyszczący, zwilż szmatkę, a następnie oczyść naturalną powierzchnię. Jeśli chcesz odświeżyć wygląd drewna oraz zniwelować niewielkie zabrudzenia, użyj pół litra ciepłej wody zmieszanej z sokiem z jednej cytryny. Za pomocą bawełnianej ściereczki namocz ekologiczne części lampy i pozostaw do wyschnięcia. Na koniec przetrzyj drewno na sucho i ciesz się cudownym efektem końcowym.

Oprawy bez kloszy

mlamp.pl-ekologiczna-lampa-wisząca-drewniana-belka-w-stylu-rustykalnymLampy bez kloszy to oświetlenie, w których główną rolę odgrywa żarówka. Zakurzona świetlówka w pewnym stopniu pochłania rozprzestrzeniane światło, przez co efekt rozświetlenia nie jest w 100% zadowalający. Dodatkowo wpływa to na zużycie energii, co odzwierciedla wyższy rachunek za prąd, dlatego nawet raz w tygodniu poświęć chwilę na usunięcie kurzu z jej powierzchni!

Przystępując do czyszczenia, pamiętaj, by żarówka zawsze była zimna. Po wykręceniu danego elementu użyj wilgotnej szmatki lub wacika nasączonego alkoholem i dokładnie go przetrzyj. Na koniec wytrzyj szklaną część do sucha. Unikaj środków, które mają tłustą konsystencję, ponieważ na powierzchni świetlówki pozostawią widoczne ślady.

Lampy powstałe z metalowych części

mlamp.pl-industrialna-lampa-wisząca-lustrzana-kopuła-metalowy-zwis-chromOczywiste jest, że lampy nie składają się jedynie z kloszy. Pozostałe części opraw oświetleniowych, jak i metalowe abażury również należy odpowiednio wyczyścić, aby nie naruszyć ich pokrycia i jednocześnie odświeżyć wygląd. Zabierając się za czyszczenie chromowanych elementów, należy wyposażyć się w delikatne szmatki lub gąbeczki. Wszelkie drapiące przyrządy typu szczoteczki są kategorycznie wykluczone. Lekko zamoczona ściereczka w wodzie zmieszanej z mydłem pozwoli dobrze usunąć wszelkie zabrudzenia. Lampy wyposażone w części z mosiądzu możesz dokładnie oczyść roztworem w postaci wody i spirytusu, natomiast patynowym elementom przywrócisz dawny blask za pomocą połówki cytryny oraz soli. Każdą, metalową część po umyciu dokładnie wytrzyj do sucha i przy użyciu miękkiej ściereczki wypoleruj, dzięki temu nadasz oprawie oświetleniowej nieskazitelnego połysku.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2018
Zaufane Opinie IdoSell
4.74 / 5.00 2194 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-20
Generalnie jedynym zastrzeżeniem jest realizacja zamówienia po upływie deklarowanych 14 dni roboczych i brak informacji o takowym ryzyku opóźnienia ze strony sklepu. Sklep zachował się w tej sytuacji fair udzielając rabatu pokrywającego szkodę wynikająca z opóźnienia. Poza tym wszystko wzorowo.
2024-06-17
Super
pixel