Zapisz na liście ulubioncyh
Stwórz nową listę ulubionych

Współczynnik CRI RA- dlaczego odwzorowanie barw światła jest tak istotne?

2022-08-24
Współczynnik CRI RA- dlaczego odwzorowanie barw światła jest tak istotne?

Wskaźnik postrzegania barw CRI – dlaczego warto zwracać uwagę na barwę światła?

Współczynnik CRI jest ważnym wskaźnikiem przy wyborze oświetlenia, gdyż światło to nieodzowny element oddziałujący na nasze samopoczucie. Oprócz prawidłowego ustawienia lamp w pomieszczeniu, istotne jest dobranie źródeł światła, które mają wpływ na to jak postrzegamy otoczenie. Odpowiednie odwzorowanie barw sprawi, że pomieszczenie w którym się znajdujemy będzie oświetlone naturalnym światłem. Parametrem określającym oddanie kolorów jest współczynnik CRI. Czym jest współczynnik CRI RA i co określa? Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru lamp i żarówek? Wszystko stanie się jasne po przeczytaniu poniższego artykułu!

Wskaźnik Ra CRI - co to jest?

Colour Rendering Index - CRI to wskaźnik oddawania barw emitowanych przez źródło światła. Współczynnik ten mieści się w przedziale liczbowym od 0 do 100, gdzie 0 oznacza barwę monochromatyczną z jednym kolorem, a 100 oddaje barwę światła słonecznego i całe jego spektrum. Łatwo więc wywnioskować, że im wyższy stopień wskaźnika CRI, tym barwy są dokładniej odwzorowane i wydają się być bardziej naturalne.

Jakie znaczenie ma współczynnik oddawania barw CRI?

W biurach, gabinetach lekarskich, czy nawet w sklepach wierne odwzorowanie barw ma bardzo duży wpływ na wykonywaną pracę, dlatego niezwykle ważne jest, aby lampy do takich pomieszczeń miały jak najwyższy wskaźnik CRI. Techniczne reflektorki na szynoprzewodach z dokładnym odwzorowaniem barw światła pozwolą na odpowiednie doświetlenie wnętrza sprawiając, iż będzie ono oświetlone światłem naturalnym dla oczu. Witryny sklepowe z wystawionym asortymentem potrzebują lamp sufitowych idealnie ukazujące barwy, aby nie przekłamywać rzeczywistych kolorów produktów.

Nie tylko w lampach LED należy zwracać uwagę na współczynnik CRI. Przy wyborze żarówek również ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, w jaki sposób odwzorowują one barwy światła. Klasyczne żarówki żarowe mają współczynnik CRI na poziomie 100. Ich widmo jest pełne, a ich poświata idealnie imituje naturalne światło słoneczne. W przypadku żarówek LED wskaźnik waha się w przedziale od 70 do 90, jest to spowodowane brakami w widmie diod LED. Zatem wybierając odpowiednią żarówkę do swojej lampy warto zastanowić się, która będzie odpowiednia i która pozwoli w sposób naturalny oświetlić pomieszczenie.

Współczynnik CRI a barwa światła

Wskaźnik CRI a temperatura światła to dwa inne, niezależne od siebie parametry, które mają wpływ na nasze postrzeganie kolorów. Jednakże idą ze sobą w parze, gdyż CRI określa poziom odbierania nasycenia barw, a temperatura barwy światła pozwala wybrać, czy światło ma być ciepłe, neutralne czy zimne. W pomieszczeniach, w których ważne jest skupienie należy wybrać lampy o neutralnej barwie światła, natomiast wnętrza służące do relaksu idealnie skomponują się z ciepłymi barwami światła. Należy przy tym pamiętać, że temperatura barwy światła nie ma wpływu na wskaźnik CRI.

Dlaczego warto zwracać uwagę na wskaźnik postrzegania barw CRI?

Za pomocą wzroku odbieramy blisko 80% bodźców ze świata zewnętrznego. Ten narząd przystosowany jest głównie do postrzegania otoczenia oświetlanego blaskiem słonecznym, dzięki czemu w takim świetle najlepiej dostrzegamy kolory. Dlatego do pomieszczeń warto wybrać oprawy, które posiadają jak najwyższy wskaźnik CRI. W ofercie =mlamp.pl= znajduje się wiele lamp, które idealnie będą odwzorowały barwę światła, zwróć więc uwagę na lampy marki Shilo, czy Nowodvorski, które posiadają współczynnik CRI na bardzo wysokim poziomie.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.74 / 5.00 2118 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-17
Szybka, sprawna obsługa.
2024-05-16
Bardzo dobra
pixel