Żyrandol czy plafon? Oto jest pytanie!
Powrót do obiegu oświetleniowego znanym wszystkich plafonów zapoczątkował nowy etap na drodze lamp sufitowych. Żyrandole w formie tradycyjnej oraz nowoczesnej także nie przestają zadziwiać. Jednak co wybrać, aby oprawa dobrze komponowała się z domowym wnętrzem i dbała o Twój komfort podczas użytkowania przestrzeni?
Nie każdy żyrandol i nie każdy plafon spełni odpowiednio wyznaczone zadanie, gdy zostanie ulokowany w złym miejscu bądź na nieodpowiedniej wysokości. Jeden z najczęstszych dylematów naszych Klientów był inspiracją do podjęcia dzisiejszego tematu. „Mam problem.. Jaka lampa będzie lepiej wyglądać w głównym punkcie mojego salonu? Żyrandol czy plafon? Czym kierować się wybierając dany model?”. Otóż ostatnie pytanie jest kluczowe. Wybór między żyrandolem a plafonem może być niezwykle prosty, ponieważ najważniejszym aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę, jest wysokość Twojego mieszkania. To ona zawęża wybór do konkretnej kategorii oświetlenia, na której oprzesz późniejsze decyzje co do lampy.
Żyrandol – klasyka wiecznie żywa
Żyrandole wywodzą się z czasów średniowiecznych. Wtedy to wspomniane konstrukcje kojarzone z prestiżem społecznym pojawiały się jedynie w majestatycznych zamkach i kościołach. Przeznaczone do rozświetlania wielkogabarytowych pomieszczeń najczęściej uwzględniały w swej budowie łańcuchy oraz główny stelaż z kutego metalu bądź drewna. Który następnie uzupełniano przez świece. W późniejszych latach struktura lampy ewoluowała do form oszałamiających ciekawą ornamentyką. Oprawa najczęściej urozmaicona przez piękne zdobienia oraz wyposażona w dużą ilość elementów dekoracyjnych – szklanych lub kryształowych, do dziś zdobywa serca miłośników oświetleniowego designu.
Żyrandole są zawsze wyposażone w rozłożystą ramę z wieloma punktami świetlnymi, dlatego najlepiej sprawdzają się przy stole. Rozprowadzany przez nie blask równomiernie rozjaśnia wybrany obszar. Już nie raz wspominaliśmy o umownych wysokościach, na jakich lampa powinna znaleźć się nad stołem. Dla przypomnienia różnica między blatem a krańcem konstrukcji powinna oscylować w granicach 60 – 80 cm. Tak zawieszona oprawa nie oślepi światłem Twoich gości ani nie przeszkodzi w podawaniu potraw podczas kolacji.
Nadal zasadniczą kwestią do wyjaśnienia pozostaje niepewność co do odległości między żyrandolem a podłogą. Zatem jaka wysokość jest najlepsza, by tego typu oświetlenie zamieścić w centralnym punkcie salonu lub nad strefą przeznaczoną na odpoczynek? Odpowiedź – co najmniej 2 metry nad podłogą i minimalnie 70 cm od sufitu. Zapytacie, dlaczego tak wysoko? Po pierwsze wybrana przez Ciebie lampa zaprezentuje się wspaniale, po drugie w takiej pozycji zadba o Twoje bezpieczeństwo – nie będziesz musiał martwić się o to, że wyżsi domownicy lub Twoi goście zahaczą głową o krawędź oprawy. Tak ulokowany żyrandol dodatkowo da równomiernie rozproszone światło i nie będzie zmniejszał optycznie pomieszczenia.
Plafon – integralna część sufitu
Plafony, czyli lampy przylegające bezpośrednio do sufitu popularność zyskały w latach 50. W minionym wieku najczęściej składały się ze szklanego klosza pokrytego zdobieniami, który był kluczowym elementem tego oświetlenia. Pewnie nie zdziwi Was to, że do tej pory nic się nie zmieniło. Ponieważ nadal najważniejszą częścią plafonu jest jego abażur lub klosz.
Współczesne modele inspirowane formami z ubiegłego stulecia zadziwiają różnorodnością powstałych kompozycji. W =mlamp.pl= znajdziesz rozmaite plafony, poczynając od minimalistycznych kompozycji, które niemal zlewają się z jasnym sufitem, a kończąc na bogato zdobionych konfiguracjach składających się z tkanin, metalowych części oraz ceramicznych ornamentów. Lampy sufitowe sprawdzą się wszędzie tam, gdzie ulokowanie żyrandola jest niemożliwe, czyli w pomieszczeniach niższych niż 3 metry. Przez to, że przytwierdzamy je bezpośrednio do sufitu, a czasem nawet do ściany sprawia, że nie przytłaczają swoją formą oraz nie zmniejszają już i tak niewielkiej przestrzeni. Oświetlenie wpłynie także na komfort domowników podczas poruszania się, a w razie konfiguracji aranżacji nie będzie tak przeszkadzać, jak lampa wisząca.
Zastosowanie plafonów jest znacznie szersze niż usytuowanie żyrandoli. Możesz umieścić je niemal w każdym pomieszczeniu – salonie, jadalni, kuchni, korytarzu bądź pokoju dziecka. Modele z domkniętą z dwóch stron konstrukcją polecane są zwłaszcza do sypialni. Gdzie będą tworzyć nastrojową atmosferę, natomiast te z jedynie otwartą górą sprawdzą się w naprawdę niewielkich wnętrzach. Ponieważ światło odbijające się od sufitu optycznie powiększy przestrzeń.
Wysokość to priorytet
Może nie zdawałeś sobie z tego sprawy, ale właściwie dopasowane oświetlenie odgrywa ogromną rolę w Twoim funkcjonowaniu. Dlatego decyzji o jego wyborze nie należy bagatelizować! Odpowiednio dobrana lampa jest gwarancją dobrego samopoczucia, należytego odpoczynku oraz Twojej efektywności. Pamiętaj o niezbędnym wyznaczniku kategorii oświetlenia, czyli wysokości lokum. Według tego wymiaru powinieneś wybrać żyrandol bądź plafon, a dopiero w późniejszym etapie skupić się na jego wyglądzie, konstrukcji oraz ciekawych funkcjach. Jeśli pomimo to nadal nie wiesz jaki model wybrać do swojej domowej aranżacji, koniecznie skontaktuj się z konsultantami =mlamp.pl=, którzy zawsze służą fachową radą!
Zajrzyjcie również na nasze social media, facebook oraz instagram